بهترین پلتفرم‌های Yield Farming کریپتو برای سال 2022

بهترین پلتفرم‌های Yield Farming کریپتو برای سال 2022

در سال‌های اخیر، اکوسیستم دیفای (DeFi) در جایگاه موتور محرک نوآوری بلاک‌چین قرار گرفته است. افراد در هر نقطه از دنیا فقط با دسترسی به اینترنت و ایجاد کیف پول دیجیتال، می‌توانند با برنامه‌های غیرمتمرکز تعامل داشته باشند؛ بدون اینکه هیچ متولی یا واسطه‌ای

در کار باشد همین مسئله سبب شده است استقبال کاربران در سراسر دنیا از اکوسیستم دیفای روزبه‌روز افزایش پیدا کند. یکی از مفاهیم جدید که در این حوزه مطرح شده، ییلد فارمینگ (Yield Farming) است.

ییلد فارمینگ، نوعی روش کسب پاداش در قالب ارزهای دیجیتال در محیط برنامه‌های غیرمتمرکز است. این فناوری به افراد کمک می‌کنند تا به جای راکد نگهداشتن دارایی‌های خود در بازار رمزارزها، درآمد غیرفعال چشمگیری به دست بیاورند. عبارت Yield Farming را می‌توان در زبان فارسی «کشت سود» ترجمه کرد. در سال 2020 و 2021 مفهوم ییلد فارمینگ یکی از داغ‌ترین موضوعات بازار ارزهای دیجیتال بود. اما سؤال اساسی اینجاست که ییلد فارمینگ چیست و چه کاربردهایی دارد. منظور از کشت سود این است که افراد می‌توانند توکن‌های خود را با دیگران به اشتراک بگذارند یا به آن‌ها وام پرداخت کنند و در ازای آن، پاداش بگیرند. تمام پاداش‌ها نیز در قالب ارزهای دیجیتال پرداخت می‌شود. نوآوری‌هایی مانند استخر نقدینگی که در صرافی‌های غیرمتمرکز (و گاهی متمرکز) اعمال شده‌اند، نقش بسزایی در رونق گرفتن کشت سود میان کاربران داشته‌اند. ابداع روش ییلد فارمینگ به سال 2020 برمی‌گردد. بسیاری از کارشناسان معتقدند که ییلد فارمینگ دلیل اصلی افزایش ارزش بازار دیفای از پانصد میلیون دلار به ده میلیارد دلار در طول سال 2020 است.

پروتکل‌های Yield Farming، ارائه‌دهندگان نقدینگی را تشویق می‌کنند تا رمزارزهای خود را در استخرهای نقدینگی مبتنی بر قراردادهای هوشمند به اشتراک بگذارند. برای این منظور، مشوق‌هایی نیز در نظر گرفته می‌شود. این مشوق‌ها در قالب درصدی از کارمزد تراکنش‌های پلتفرم یا دریافت سود از محل اعطای وام به متقاضیان تعیین می‌شود. در همین راستا، بازده سالانه‌ای با عنوان APY برای کشت سود در پلتفرم‌های مختلف تعریف می‌شود که در ادامه، بیشتر آن را بررسی می‌کنیم. یکی از راه های کسب سود در دارایی های غیر فعال ارز دیجیتال، Yield Farming می باشد. افراد می توانند دارایی های دیجیتال خود را به یک استخر نقدینگی قرض دهند و یک APY از دارایی های خود دریافت خواهند کرد. Aqru: بهترین پلتفرم Yield Farming کریپتو برای سال 2022، پلتفرم Aqru می باشد. eToro: پلتفرم تنظیم شده ای است که ارائه دهنده ابزارهای بهره رمزنگاری می باشد. Crypto.com: یک پلتفرم عالی برای کسب APY بالا در استیبل کوین ها است. BlockFi :BlockFi برای بازده بیت کوین، به عنوان یک پلتفرم محبوب شناخته شده است. Coinbase :Coinbase برای مبتدیان یک پلتفرم بازدهی با رتبه برتر می باشد. پس از تحقیق و بررسی های طولانی، مشخص شد که ارائه دهندگان برتر در بازار توانسته اند بین بازدهی، ایمنی و شرایط قفل معقول، تعادل کاملی ارائه کند. همچنین کاربر پسندی، توکن های پشتیبانی شده و خدمات مشتری را نیز برای ارائه لیست بهترین پلتفرم‌های Yield Farming کریپتو برای سال 2022 در نظر گرفته شده است.

مفهوم APY در ییلد فارمینگ چیست؟

درصد بازده سالانه یا Annual Percentage Yield عبارتی است که با عنوان APY شناخته می‌شود. میزان APY در پلتفرم‌ها به کاربران کمک می‌کند تا میزان بازده تخمینی از محل سرمایه‌گذاری خود را محاسبه کنند. به عبارت دیگر، APY نرخ بازدهی است که در مدت یک سال به سرمایه‌گذاری خاصی تعلق می‌گیرد.

نکته قابل توجه اینکه سود مرکب در قالب APY محاسبه می‌شود. شاید بپرسید که منظور از سود مرکب چیست. تصور کنید سپرده‌‌ای بانکی به مبلغ صد میلیون تومان با سود 20 درصد باز کرده‌اید. هر ماه سود در زمان مشخصی به حساب شما واریز می‌شود. برای محاسبه میزان سود در ماه بعدی صد میلیون تومان ملاک نیست؛ بلکه سود پولی که ماهانه در اختیار شما قرار گرفته است نیز به‌عنوان اصل سرمایه محاسبه می‌شود. به این ترتیب، سود دریافتی شما در هر ماه افزایش می‌یابد. این تعبیری است که از آن به‌عنوان سود مرکب یاد می‌شود.

Aqru یکی از بهترین پلتفرم‌های Yield Farming کریپتو می باشد. Aqru متمایز ترین پلتفرم برای کسب سود در سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال بلااستفاده می باشد. کاربران در زمان باز کردن یک حساب کاربری در این پلتفرم، این فرصت را دارند که APY 7% در بیت کوین و اتریوم کسب کنند که جز جذاب ترین نرخ های بهره ای در دارایی های رمزنگاری می باشد.

پلتفرم Aqru برخلاف بسیاری از سایت های ییلدفارمینگ، به کاربران این امکان را می دهد که بتوانند بدون نیاز به قفل کردن توکن های خود، بازده بالایی کسب کنند. Aqru همچنین می تواند حساب های انعطاف پذیری را ارائه دهد و افراد می توانند درخواست برداشت خود را در هر زمان ارائه دهند. حساب های ارز دیجیتال Aqru علاوه بر اتریوم و بیت کوین، از مجموعه ای از استیبل کوین ها نیز پشتیبانی می کنند. برای نمونه USDC و همچنین Tether در سال APY 12٪ پرداخت می کنند.

Aqru به دلیل این که وام های رمزنگاری را با وجوه سپرده شده افراد به وام گیرندگان خرده فروشی و نهادی ارائه می دهد، می تواند نرخ های بازده جذابی را ارائه دهد. این پلتفرم همچنین می تواند از سپرده های ارز فیات پشتیبانی کند. به همین ترتیب حتی کسانی که هیچ توکن دیجیتالی ندارند، می توانند در بازار ارزهای دیجیتال سود کسب کنند. این پلتفرم با ارائه یک برنامه رمزنگاری موبایلی که هم در سیستم عامل های اندروید و هم iOS قابل نصب می باشد، به کاربران خود این امکان را می دهند که به راحتی به حساب خود دسترسی داشته باشند.

پلتفرم eToro نیز یکی دیگر از بهترین پلتفرم‌های Yield Farming کریپتو می باشد که از لحاظ امنیت رتبه در جایگاه مطلوبی قرار ندارد، بنابراین برای کسانی که دنبال بهترین سایت های ییلدفارمینگ کریپتو می باشند، گزینه مناسبی نیست. این پلتفرم اگر چه توسط CySEC، ASIC، SEC و FCA تنظیم می شود اما خدمات متعارف ییلدفارمینگ را به خودی خود ارائه نمی دهد. این پلتفرم به افراد این امکان را می دهد که بتوانند سود غیر فعال کسب کنند که از طریق یک ابزار سهام بندی خودکار ارائه می شود و برای افراد تا زمانی که توکن ها در حساب eToro آنها نگهداری می شوند، یک درآمد خوبی ایجاد می کند.

eToro می تواند در اتریوم، کاردانو و ترون، خدمات استیکینگ کریپتو را ارائه دهد. از آن جایی که همه ابزارهای بهره بردار eToro به صورت انعطاف پذیر ارائه می شوند، بنابراین برای قفل کردن توکن های افراد برای حداقل چند روز، هیچ الزام و ضرورتی وجود ندارد. این مناسب افرادی ست که در کوتاه مدت ممکن است به دسترسی دارایی های رمزنگاری نیاز داشته باشند. علاوه بر ابزارهای امنیتی درجه یک و وضعیت نظارتی قوی، این پلتفرم از نظر مبادله ارزان و خدمات کارگزاری نیز مورد توجه قرار گرفته است.

کاربران در این پلتفرم می توانند اقدام به خرید فقط 10 دلار ارز دیجیتال به صورت اسپرد کنند. همچنین برای واریز وجوه به دلار آمریکا هیچ کارمزدی وجود ندارد. علاوه بر این هیچ هزینه ای از کاربران بابت ذخیره توکن ها در کیف پول ارز دیجیتال eToro دریافت نمی شود. eToro برای کاربران تلفن همراه نیز یک گزینه محبوب است، به این دلیل که کیف پول رمزنگاری این امکان را به کاربران می دهد تا بتوانند توکن ها را میان بیش از 500 جفت، مبادله کنند. همچنین این پلتفرم با ارائه یک سرویس تجارت کپی، به کاربران امکان معامله کردن ارزهای دیجیتال به صورت 100 درصد غیر فعال را فراهم می کند. پلتفرم Crypto.com، برای افرادی که به دنبال بالاترین نرخ بهره ممکن در بازار ارزهای دیجیتال هستند، بدون این که در مورد افزایش قیمت ها نگران باشند، گزینه مناسبی است. این پلتفرم این امکان را به کاربران می دهد تا در هنگام واریز استیبل کوین هایی مانند USDC و تتر به حساب خود، بتوانند تا 14 درصد APY کسب کنند. همچنین متغیرهای خاصی وجود دارد که تعیین کننده APY های دقیقی است که به افراد پرداخت می شود.

برای نمونه، کاربران جهت کسب ARR 14% کامل در تتر، باید به مدت سه ماه توکن های خود را قفل کنند. همچنین از آنها خواسته می شود که کمتر از 40,000 توکن CRO را به اشتراک بگذارند. در صورتی که فرد بخواهد تتر را براساس برداشت انعطاف پذیر و بدون شرط بندی توکن های CRO واریز کند، APY به 6 درصد کاهش می یابد. به این ترتیب Crypto.com، می تواند APYهای مختلفی را متناسب با آن ارائه دهد. این پلتفرم ارائه کننده بیش از 250 ارز دیجیتال سود آور می باشد که بیشتر آنها خارج از عرضه استیبل کوین هستند. از جمله بیت کوین، لایت کوین، اتریوم، دسنترالند، سولانا، شیبا اینو و ...

بنابراین APY که افراد می توانند به دست آورند، بستگی به دوره قفل شدن و اشتراک گذاری توکن های CRO دارد. پلتفرم Crypto.com یک برنامه تلفن همراه محبوب را نیز به کاربران خود ارائه داده است تا آنها بتوانند در هر زمان و مکانی دسترسی کاملی به حساب خود داشته باشند. پلتفرم Crypto.com را نیز می توان از جمله بهترین پلتفرم‌های Yield Farming کریپتو دانست.

یکی دیگر از بهترین پلتفرم‌های Yield Farming کریپتو، پلتفرم BlockFi می باشد. پلتفرم BlockFi یکی از بهترین صرافی های رمزنگاری، خدمات گوناگونی را در رابطه با سرمایه گذاری در بازار کریپتو ارائه می دهد. از نظر سود، این پلتفرم هم در استیبل کوین ها و هم در دارایی های دیجیتال سنتی، APY های معقولی را به کاربران ارائه می دهد. با توجه به مورد اول، این امکان برای افراد وجود دارد که با واریز Tether به حساب BlockFi خود، APY تا 9.25٪ دریافت کنند. که این نرخ تا سقف 20,000 USDT اول واریز شده و همچنین بدون دوره قفل پرداخت می شود.

در صورتی که فردی در سرمایه گذاری بیت کوین خود به دنبال کسب سود باشد، بالاترین نرخ پیشنهادی 4.5 می باشد. که تا اولین 0.10 بیت کوین واریز شده، پرداخت می شود و پس از آن نرخ کاهش می یابد و به ۱ درصد می رسد. اتریوم با 5 درصد نسبتا رقابتی تر می باشد که البته تنها تا 1.5 درصد اول اتریوم پرداخت می شود. پلتفرم BlockFi از نظر ایمنی بخش زیادی از دارایی های دیجیتال مشتریان را در ذخیره ساز سرد نگهداری می کند. همچنین نگهداری توکن های دیجیتال با صرافی های شخص ثالث پیشرو از جمله Gemini صورت می گیرد. این پلتفرم برای پوشش خطر بالقوه هک از راه دور، یک بیمه نامه نیز دارد. همچنین علاوه بر خدمات بازدهی ارزهای دیجیتال، اقدام به ارائه حساب های تجاری سنتی می کند که کاربران را قادر می سازد ارزهای دیجیتال را با هزینه های رقابتی خرید و فروش کنند.

به این ترتیب، هنگامی که افراد اقدام به خرید یک دارایی رمزنگاری در پلتفرم BlockFi می کنند، بلافاصله می توانند شروع به تولید بازده کنند. BlockFi همچنین در زمینه خدمات مشتری رتبه برتری را توانسته کسب کند. برای مثال با پشتیبانی تلفنی خدماتی را به کاربران خود ارائه می دهند. یکی از بزرگترین صرافی های ارز دیجیتال از لحاظ تعداد حساب های کاربری، صرافی کوین بیس می باشد. این صرافی از ده ها میلیون تریدر پشتیبانی می کند. کاربران می توانند در این صرافی ارزهای دیجیتال را به راحتی از طریق debit یا credit کارت خریداری کنند. همچنین پلتفرم معاملاتی کوین بیس برای مبتدیان عالی می باشد. زمانی که آنها در حساب کوین بیس، رمز ارز دارند می توانند سود کسب کنند. این کار از طریق ابزار خودکار آن یعنی بدون دوره قفل، ارائه می شود. این پلتفرم در حال حاضر فقط از ۶ توکن پشتیبانی می کند، زیرا اخیرا وارد فضای بازدهی ارزهای دیجیتال شده است. این ۶ توکن عبارتند از: Cosmos (5%), Tezos (4.63%), Ethereum (4.5%) و Algorand (4%).

استیبل کوین ها نیز شامل Dai (2%) و USDC (0.15%) می باشند. APYهای ارائه شده در این پلتفرم، از لحاظ رقابتی بودن در مقایسه با سایر پلتفرم ها ضعیف تر است. پروتکل های امنیتی این پلتفرم شامل احراز هویت دو مرحله ای، ذخیره ساز سرد و فهرست آدرس IP دستگاه می باشد. کوین بیس یک نهاد تحت نظارت در ایالات متحده می باشد و همچنین در بورس NASDAQ معامله می شود.

از آن جایی که کوین بیس از توکن های زیادی پشتیبانی می کند، برای افرادی که میخواهند مجموعه ای متنوع از رمز ارزها ایجاد کنند، گزینه مناسبی است. زمانی که افراد دارایی های کریپتو خود را برای کسب پاداش و ایجاد بازده غیر فعال به اشتراک می گذارند یا وام می دهند، Yield Farming کریپتو رخ می دهد. دیفای نیز اخیرا توجه زیادی را در نتیجه ویژگی های جدیدی مانند استخراج نقدینگی کسب کرده اند. بنابراین پلتفرم Coinbase را نیز می توان از جمله بهترین پلتفرم‌های Yield Farming کریپتو معرفی کرد.

Yield Farming کریپتو چگونه کار می کند؟

زمانی که افراد از یک سایت ییلدفارمینگ کریپتو استفاده می کنند، به دنبال کسب سود در دارایی های دیجیتال خود می باشند. این امر شباهت زیادی به واریز پول به یک حساب سنتی دارد که به افراد بازدهی درصدی سالانه ارائه می دهد. در شروع فرآیند Yield Farming کریپتو، از افراد درخواست می شود که اقدام به واریز وجوهی به پلتفرم انتخابی کنند. توکن های دیجیتال به وسیله یک قرارداد هوشمند به یک ارائه دهنده استخر نقدینگی سپرده می شوند. از آن جایی که عملکرد قراردادهای هوشمند مبنی بر غیر متمرکز بودن می باشد، Yield Farming کریپتو نیازی به واسطه ای برای ایجاد سود ندارد. بنابراین استخر نقدینگی که دارایی های رمزنگاری افراد در آن سپرده می شود، این امکان را به افراد می دهد تا بتوانند سرمایه قرض کنند. ضمنا این امکان وجود دارد به منظور سفته بازی یا وسیله ای برای دسترسی به نقدینگی مورد استفاده قرار بگیرد. همچنین توکن های دیجیتالی تازه راه اندازی شده برای این که خریداران و فروشندگان پروژه مربوطه به شرایط روان بازار دسترسی داشته باشند، اغلب نیاز به سطوح بالاتری از نقدینگی دارند.

APY ها از نظر میزان درآمدی که افراد می توانند هنگام تعامل با یک پلتفرم yield farming کریپتو به دست آورند، عوامل مختلفی وجود دارد. در صورتی که قرارداد هوشمند برای یک ارز دیجیتال تازه راه اندازی شده که فاقد ارزش بازار بالایی می باشد، نقدینگی مدنظر را فراهم کند، به احتمال زیاد APY های بسیار جذابی ارائه می شود. حتی می توان بازدهی های سه رقمی برای این توکن ها تصور کرد. در مقابل، در صورتی که فردی وجوه خود را به یک استخر yield farming کریپتو واریز کند که برای یک پروژه با سرمایه بزرگ، نقدینگی را فراهم می کند، باید منتظر APY های بسیار پایین تری باشند. این یک نمونه از risk و reward می باشد به این ترتیب که هر چه میزان ریسک بالاتر باشد، میزان APY بالاتر می رود.

جفت Yield Farming یک نکته مهم دیگر در رابطه با سایت های ییلدفارمینگ کریپتو وجود دارد که اشاره به این دارد هر استخر نقدینگی به عنوان یک جفت معاملاتی ارائه می شود. برای مثال، یک قرارداد هوشمند وجوه را به یک استخر BTC/ETH واریز می کند. با انجام این کار، افراد برای بیت کوین و اتریوم، نقدینگی مورد نظر را فراهم می کنند؛ که تضمین کننده در دسترس بودن سطوح کافی از سرمایه در این جفت معاملاتی می باشد. در این مثال، احتمالا نقدینگی به صرافی ارائه می شود که در BTC/ETH، بازار معاملاتی را ارائه می دهد. بنابراین افراد باید زمانی که درگیر خدمات yield farming کریپتو هستند، برای هر دو توکن دیجیتال در جفت مربوطه، سطوح نوسانات را در نظر بگیرند.

کوین های پاداش

هنگامی که افراد وجوه خود را به یک حساب پس انداز واریز می کنند، سود دریافت می کنند. برای مثال واریز 1000 دلار به یک حساب پس انداز Wells Fargo در APY 1٪، سالانه 10 دلار سود ایجاد می کند. البته تفاوت هایی با سایت های yield farming کریپتو دارند که شامل این موارد می شود:

  • مهم ترین تفاوت این است که پرداخت های بهره در دارایی های دیجیتالی به جای پول فیات توزیع می شود.

  • تنوع در دارایی های دیجیتال

در صورتی که سایت yield farming کریپتو، در دارایی های دیجیتالی که در زنجیره هوشمند بایننس فعالیت می کنند، متخصص باشد، این امکان وجود دارد که جوایز کاربران در BNB پرداخت شود. همچنین این امکان وجود دارد که سایت yield farming کریپتو، جوایز را در توکن بومی خود توزیع کند.

دوره قفل کردن دوره قفل کردن اشاره به مدت زمانی دارد که افراد باید پیش از آن که بتوانند برداشت خود را انجام دهند، توکن های خود را قفل کنند. برای مثال، زمانی که افراد در پلتفرم Crypto.com برای حداقل ۳ ماه توکن های خود را قفل می کنند، تا ۱۴٪ در سال برای استیبل کوین ها ارائه می شود. بنابراین افراد نیازی ندارند که توکن های خود را برای حداقل چند روز یا چند هفته قفل کنند. به همین دلیل می توانند در هر زمان که می خواهند توکن های خود را خارج کنند. شرایط قفلی که توسط پلتفرم Yield Farming کریپتو انتخابی افراد مشخص شده است، به عنوان یک معیار مهم باید قبل از ثبت نام مدنظر گرفته شود. به هر حال، در صورتی که توکن های افراد در یک قرارداد هوشمند قفل شده باشد و فرد نیاز به دسترسی به دارایی های دیجیتال خود داشته باشد، هیچ راهی برای برداشت نخواهند داشت، مگر این که حداقل دوره بازخرید پشت سر گذاشته شود.

فرکانس توزیع توجه به فرکانس توزیع پرداخت های سود، می تواند به افراد برای جست و جوی بهترین پلتفرم yield farming کریپتو کمک کند. برای نمونه، برخی پلتفرم ها از جمله Aqru، به صورت روزانه پرداخت سود را توزیع می کنند. سپس این امکان را به افراد می دهد تا بتوانند اقدام به تزریق مجدد وجوه (به یک حساب پرداخت کننده سود) کنند. به این ترتیب می توانند از رشد مرکب بهره ببرند.

برخی دیگر از پلتفرم های yield farming کریپتو، سودها را در پایان دوره قفل کردن توزیع می کنند. بنابراین افراد تا پایان دوره قفل، به سرمایه اولیه و پاداش ها دسترسی نخواهند داشت.

ریسک‌های ییلد فارمینگ Yield Farming

تا اینجا بررسی کردیم که ییلد فارمینگ چیست. کشت محصول ممکن است پیچیدگی بسیار زیادی داشته باشد. درعین‌حال، احتمال دارد خطرات مالی زیادی را برای وام‌گیرندگان و وام‌دهندگان به همراه داشته باشد. معمولاً هزینه‌های گس در پلتفرم‌های کشت سود زیاد است و فقط در صورت بازدهی مقرون‌به‌صرفه دارد که سرمایه‌گذاری خوبی در آن انجام شود. علاوه بر آن، امکان ضرر کردن کاربران در شرایط نوسانی شدید بازار رمزارزها نیز وجود دارد.

مهم‌ترین ریسک در زمینه کشت سود، آسیب‌پذیری احتمالی قراردادهای هوشمند از محل هک و کلاهبرداری است. برای مثال، می‌توان به پلتفرم Yam اشاره کرد که در اکتبر 2020 حدود بیست میلیون دلار نقدینگی را در اثر هک شدن از دست داد.

متأسفانه، در چند وقت اخیر پلتفرم‌هایی ایجاد شده‌اند که از میم‌کوین‌ها پشتیبانی می‌کنند. این پلتفرم‌ها در تلاش‌اند با وعده سودهای هنگفت، کاربران را به دام بیندازند. نباید فریب وعده بازده‌های سنگین این پلتفرم‌ها را خورد، زیرا معمولاً در مدت زمان کوتاهی با ایجاد موج‌های نوسانی در قیمت توکن‌ها، تمام سرمایه کاربران را از دستشان خارج می‌کنند.

ثبت دیدگاه

کد امنیتی

0دیدگاه

دیدگاهی ثبت نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهتان ثبت میشود.