آشنایی با پروتکل استارگیت (Stargate)

آشنایی با پروتکل استارگیت (Stargate)

توکن استارگیت Stargate یک سازمان جامعه محور است که اولین پل دارایی بومی کاملاً قابل ترکیب و اولین dApp ساخته شده بر روی LayerZero را ایجاد میکند. هدف استارگیت Stargate این است که انتقال نقدینگیِ بین زنجیره ای را به یک فرآیند یکپارچه تبدیل کند.

استارگیت یک دائو، اولین پل کاملا قابل ترکیب و اولین برنامه غیرمتمرکز ساخته شده بر بستر LayerZero است.این پروژه توسط همان تیم LayerZero ایجاد شده است. استارگیت از ۷ زنجیره اتریوم، فانتوم، پالیگان، آوالانچ، آربیتروم، آپتیمیزم و BNB Smart Chain برای انتقال توکن ها به صورت بومی شبکه پشتیبانی می کند. اکثر پل های فعلی فاقد این قابلیت هستند و از توکن های رپدشده استفاده می کنند.هدف نهایی Stargate Finance این است که انتقال نقدینگی میان زنجیره ای را به یک فرآیند یکپارچه و طی یک تراکنش تبدیل کند؛ یعنی دیگر به انجام چندین تراکنش و استفاده از دکس های مختلف طی فرایند سواپ نیاز نداشته باشیم. یکی از پروژه هایی که سر و صدای زیادی به راه انداخته، استارگیت فایننس (Stargate Finance) است که از جمله دلایل این اتفاق می توان به لیست شدن توکن این پروژه در صرافی بایننس اشاره کرد. همچنین مدیرعامل Alameda Research در توییتی اعلام کرد که تمام توکن های حراج استارگیت توسط این شرکت مطرح خریداری شده است. کاربران حوزه دیفای می توانند دارایی های بومی را در یک تراکنش میان زنجیره ای سواپ کنند. همچنین اپلیکیشن ها می توانند با استفاده از استارگیت، تراکنش های کراس چین را پشتیبانی کنند. مثلا یک صرافی غیرمتمرکز می تواند امکان بریج یا تراکنش میان زنجیره ای را در منوهای خودش ایجاد کند یا پلتفرم های تجمیع کننده سود (Yield Aggregator) می توانند با استفاده از استارگیت و سواپ های میان زنجیره ای، فرصت های جدیدی برای سود بالاتر ایجاد کنند. تراکنش های میان زنجیره ای در استارگیت با استخرهای نقدینگی متعلق به جامعه حمایت می شوند. استارگیت یک دائو، اولین پل کاملا قابل ترکیب و اولین برنامه غیرمتمرکز ساخته شده بر بستر LayerZero است. این پروژه توسط همان تیم LayerZero ایجاد شده است. استارگیت از ۷ زنجیره اتریوم، فانتوم، پالیگان، آوالانچ، آربیتروم،‌ آپتیمیزم و BNB Smart Chain برای انتقال توکن‌ها به صورت بومی شبکه پشتیبانی می‌کند. اکثر پل‌های فعلی فاقد این قابلیت هستند و از توکن‌های رپدشده استفاده می‌کنند.

هدف نهایی Stargate Finance این است که انتقال نقدینگی میان زنجیره ای را به یک فرآیند یکپارچه و طی یک تراکنش تبدیل کند؛ یعنی دیگر به انجام چندین تراکنش و استفاده از دکس‌های مختلف طی فرایند سواپ نیاز نداشته باشیم.

Stargate Finance چطور کار می‌کند؟

استارگیت اولین پلی است که ادعا می‌کند معضل سه‌گانه بریج‌ها را حل کرده است. پل‌ها عموما یکی از سه ویژگی زیر را برای دستیابی به دو مورد دیگر قربانی می‌کنند، ولی استارگیت Stargate Finance هر سه را فراهم می‌‌کند.

نهایی‌شدن تضمین شده فوری (Instant Guaranteed Finality): کاربران و برنامه‌ها می‌توانند اطمینان داشته باشند که به محض تایید موفقیت‌آمیز تراکنش در زنجیره مبدا،‌ دارایی را در زنجیره مقصد دریافت می‌کنند. دارایی‌های بومی (Native Assets): معمولا کاربران و برنامه‌‌ها دارایی بومی را سواپ کرده و یک دارایی رپدشده به دست می‌آورند. همین موضوع مستلزم انجام تراکنش‌های اضافی و پرداخت هزینه بیشتر است. نقدینگی یکپارچه (Unified Liquidity): به اشتراک گذاشتن یک استخر نقدینگی در چندین زنجیره مختلف،‌ نقدینگی عمیق‌تری ایجاد می‌کند و منجر به افزایش اعتماد نسبت به پل می‌شود. یکی از بخش‌های حیاتی و ضروری در غیرمتمرکزسازی و خودمختاری استارگیت، حاکمیت آن است. همه مشوق‌ها و پارامترهای شبکه استارگیت Stargate توسط حاکمیت تعیین خواهد شد. تصمیم‌گیری‌ها و حاکمیت در این شبکه در اختیار دائوی استارگیت است.

توکن بومی استارگیت STG‌ است و با استیک کردن آن می‌توان توکن حاکمیتی این شبکه یعنی veSTG را به دست آورد. این توکن معادل حق رای هر کاربر در تصمیم‌گیری‌های شبکه است. بالانس veSTG با گذشت زمان و نزدیک شدن به زمان UnStake توکن‌ها، به صورت خطی کاهش می‌یابد؛ هدف از این کار ارائه قدرت بیشتر به هولدرهای بلندمدت و وفادار به پروژه است.

آن دسته از افرادی که سهمی از توکن‌های پروژه دارند اما توکنشان تا مدت زمان مشخص‌شده قفل است (مثل اعضای تیم یا سرمایه‌گذاران، در بخش معرفی توکن به نحوه توزیع توکن خواهیم پرداخت)، توکن‌های veSTG را دریافت خواهند کرد.

بنیاد استارگیت (Stargate Foundation) نیز به منظور حمایت از رشد،‌ توسعه و پایداری پروتکل استارگیت تاسیس شده است. این بنیاد در حوزه‌های زیر تلاش خواهد کرد:

حمایت مالی از ابتکارات تحت رهبری جامعه مشارکت و همکاری با سایر پروژه‌های دیفای و سازمان‌های کریپتویی بازاریابی و توسعه ارتباطات عملیات و نگهداری روزانه از پروتکل استارگیت

تیم پروتکل استارگیت Stargate

پروتکل استارگیت توسط تیم LayerZero یعنی LayerZero Labs توسعه داده شده است. برایان پلگرینو (Bryan Pellegrino) یکی از بنیان گذاران و مدیرعامل این تیم است. او بنیان گذار پروژه OpenToken بوده و بین سال های ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹ روی این پروژه کار کرده است. کالب بنیستر (Caleb Banister) یکی دیگر از بنیان گذاران LayerZero است. او دانش آموخته علوم کامپیوتر است و از سال ۲۰۰۵ تجربه کاری دارد. وی بنیان گذار چندین پروژه از جمله Coder Den و Minimal AI بوده است.رایان زریک (Ryan Zarick) تکمیل کننده تیم بنیان گذاران و دارای مدرک فوق لیسانس علوم کامپیوتر این پروژه است. این سه نفر مهندسان با سابقه ای هستند که در چندین پروژه با یکدیگر مشارکت کرده اند و تحقیقات آکادمیک زیادی را با بخش تحقیقات هوش مصنوعی فیسبوک منتشر کرده اند.

کارمزدها در پروتکل استارگیت Stargate

انتقال هر توکنی جز STG شامل ۰.۰۶ درصد کارمزد می شود که ۰.۰۴ آن به خزانه پروتکل، ۰.۰۱ درصد به هولدرهای veSTG و ۰.۰۱ درصد به تامین کنندگان نقدینگی می رسد. پروژ ه هایی که با استارگیت همکاری کرده و این پروتکل را در پلتفرمشان ادغام می کنند، در صورت داشتن حجم تراکنش های قابل توجه در برنامه شرکای Whitelist استارگیت قرار می گیرند. آن ها ۰.۰۰۳ درصد از هر تراکنش انجام شده از طریق استارگیت را خواهند گرفت و این مبلغ از خزانه استارگیت Stargate پرداخت می شود.

استارگیت Stargate کارمزد دیگری را تحت عنوان متعادل سازی مجدد (Rebalancing Fees) از کاربران می گیرد. یکی از ویژگی های استارگیت که به آن اشاره کردیم، نهایی شدن سریع است که برای این منظور از توکن های بومی استفاده می کند. Stargate Finance برای عملکرد درست به موجودی رزرو کافی در زنجیره های مقصد برای تسهیل تراکنش های ورودی نیاز دارد. در ابتدا پروژه با یک میزان موجودی مشخص شده شروع به کار می کند، اما درخواست های سواپ روی کاهش موجودی در زنجیره مقصد و افزایش موجودی در زنجیره مبدا تاثیر می گذارد.استارگیت برای این که کاربران را تشویق کند که سواپ هایی برای متعادل شدن موجودی توکن بومی انجام دهند و همچنین جلوگیری از سواپ هایی که موجودی را کامل تخلیه می کند، کارمزد متعادل سازی مجدد را اخذ می کند. میزان این کارمزد به موجودی و اندازه هر تراکنش بستگی دارد و با فرمول خاصی محاسبه می شود.

سرویس‌های Stargate Finance

پروتکل استارگیت ۴ سرویس اصلی را ارائه می‌کند که در این قسمت به معرفی آن‌‌ها می‌پردازیم. برای استفاده از این ۴ خدمت باید وارد سایت استارگیت شده و کیف پول خود را به آن متصل کنید. متامسک، کوین‌بیس والت و والت‌ کانکت گزینه‌‌های موجود برای اتصال به این پلتفرم هستند.

سرویس Transfer این سرویس برای تبدیل و انتقال توکن‌ها از یک شبکه به شبکه دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد. به عنوان مثال برای تبدیل USDC از شبکه اتریوم به USDT روی شبکه اسمارت چین از این سرویس استفاده می‌کنیم. انتقال هر توکنی به جز STG شامل ۰.۰۶ درصد کارمزد می‌شود. همچنین بسته به عدم تعادل استخرهای مبدا و مقصد، ممکن است هزینه تعادل مجدد یا Rebalancing Fee نیز گرفته شود. جابجایی توکن‌های STG شامل هزینه تعادل مجدد نیز نمی‌شود.

استارگیت هزینه گس شبکه مبدا و مقصد را پیشنهاد می‌دهد،‌ اما در عین حال این امکان برای کاربر نیز وجود دارد تا هزینه‌ها را مطابق با شرایط خودش تنظیم کند. برای این منظور در هنگام انجام دادن تراکنش باید وارد Advanced Settings شوید.

سرویس Pool در این بخش کاربران می توانند در استخرهای توکن‌ها در زنجیره‌های مختلف (مثلا USDC در شبکه اتریوم) تامین نقدینگی کنند و به‌عنوان پاداش استیبل کوین دریافت کنند. برای این کار وارد قسمت Pool شده و استخر مورد نظر خود را انتخاب کند. در ازای تامین نقدینگی به کاربران توکن نقدینگی یا LP (با فرمت SToken مثلا SUSDC) داده می‌شود که نشان‌دهنده سهم آن‌‌ها از استخر است و برای پس گرفتن دارایی‌ در هر زمان استفاده می‌شود.

هر زمان که تراکنشی نقدینگی را از استخر کم کند، از ۰.۰۶ درصد کارمزد اخذشده ۷۵ درصد آن به استخر اضافه شده و ۲۵ درصد آن به خزانه پروتکل واریز خواهد شد.

سرویس Farm کسانی که در استخرها تامین نقدینگی کرده‌اند،‌ می‌توانند LP توکن‌های خود را در فارم‌های استارگیت استیک کرده و در ازای آن توکن STG پاداش بگیرند. این توکن‌های STG را می‌توان استیک کرد و veSTG‌ که توکن حاکمیتی پروتکل است را به دست آورد.

سرویس Stake با استیک کردن توکن STG و دریافت توکن veSTG می‌توان در دائوی استارگیت و حاکمیت این پروتکل مشارکت کرد. برای استیک کردن مدت زمانی که می‌خواهید توکنتان قفل باشد را باید انتخاب کنید که حداقل باید یک ماه و حداکثر می‌تواند سه سال باشد.

نقشه راه استارگیت Stargate

برای یافتن نقشه راه Stargate Finance داکیومنت‌ها، وایت‌پیپر، سایت و شبکه‌های اجتماعی این پروژه از جمله دیسکورد،‌ توییتر و مدیوم را جستجو کردیم، اما متاسفانه رودمپ این پروژه ارائه نشده است. پروژه‌های قوی معمولا نقشه راه دقیقی از آینده را منتشر می‌کنند. از مطالب منتشر شده فقط می‌توان فهمید که اضافه کردن شبکه سولانا از برنامه‌های آتی این پلتفرم است.

Stargate Finance است که انتقال توکن ها را بین ۷ زنجیره اتریوم، فانتوم، پالیگان، آوالانچ، آربیتروم، آپتیمیزم و BNB Smart Chain به صورت بومی ممکن می سازد. استارگیت در دو صرافی غیرمتمرکز پنکیک سواپ و سوشی سواپ نیز ادغام شده است.

توکن استارگیت STG

رمزارز استارگیت STG توکن کاربردی و بومی پلتفرم استارگیت است که حداکثر تعداد آن ۱ میلیارد واحد در نظر گرفته شده است. از این میزان ۱۷.۵ درصد به تیم پروژه و ۱۷.۵ درصد به سرمایه‌گذاران اختصاص داده شده است که تا یک سال کاملا قفل است و پس از آن در یک بازه دو ساله به صورت خطی آزاد می‌شود. ۶۵ درصد دیگر برای تحقق اهداف پروتکل به جامعه اختصاص پیدا می‌کند که به شرح زیر است:

۱۵ درصد در زمان لانچ پروتکل (۱۰ درصد برای حراج و ۵ درصد برای استخر STG-USDC در کرو فایننس) ۱۵.۹۵ درصد برای منحنی اتصال یا Bonding Curve پس از راه‌اندازی (منحنی اتصال یک مفهوم ریاضی است که رابطه بین قیمت و عرضه یک دارایی را مشخص می‌کند) ۲.۱۱ برای برنامه صدور اولیه ۱.۵۵ درصد برای اضافه شدن به دکس‌ها روی شبکه‌های پالیگان، آوالانچ، آپتیمیزم، آربیتروم،‌ فانتوم و BNB Smart Chain ۳۰.۳۹ درصد به عنوان مشوق‌های آتی جامعه توکن STG در پلتفرم استارگیت برای استیکینگ و به دست آوردن حق مشارکت در حاکمیت پروتکل مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پروتکل استارگیت Stargate یک پل میان زنجیره ای و اولین پروژه‌ای است که بر بستر LayerZero ایجاد شده است. این پل ویژگی‌های منحصر به فردی از جمله نهایی شدن سریع و انتقال توکن‌ها به صورت بومی و نه رپدشده را دارد. توکن این پروتکل به تازگی در بایننس لیست شده و این پروتکل در مدت یک هفته،‌ توانست به ارزش قفل شده ۲ میلیارد دلاری برسد. این پروتکل ۴ خدمت اصلی Transfer برای انتقال میان زنجیره ای، Pool برای تامین نقدینگی در استخرهای مختلف، Farm برای کسب سود از توکن‌های نقدنیگی و Stake برای سپرده کردن توکن استارگیت STG و به دست آوردن حق رای را ارائه می‌دهد.آشنایی با پروتکل استارگیت (Stargate) توکن استارگیت Stargate یک سازمان جامعه محور است که اولین پل دارایی بومی کاملاً قابل ترکیب و اولین dApp ساخته شده بر روی LayerZero را ایجاد میکند. هدف استارگیت Stargate این است که انتقال نقدینگیِ بین زنجیره ای را به یک فرآیند یکپارچه تبدیل کند. استارگیت یک دائو، اولین پل کاملا قابل ترکیب و اولین برنامه غیرمتمرکز ساخته شده بر بستر LayerZero است.این پروژه توسط همان تیم LayerZero ایجاد شده است. استارگیت از ۷ زنجیره اتریوم، فانتوم، پالیگان، آوالانچ، آربیتروم، آپتیمیزم و BNB Smart Chain برای انتقال توکن ها به صورت بومی شبکه پشتیبانی می کند. اکثر پل های فعلی فاقد این قابلیت هستند و از توکن های رپدشده استفاده می کنند.هدف نهایی Stargate Finance این است که انتقال نقدینگی میان زنجیره ای را به یک فرآیند یکپارچه و طی یک تراکنش تبدیل کند؛ یعنی دیگر به انجام چندین تراکنش و استفاده از دکس های مختلف طی فرایند سواپ نیاز نداشته باشیم. یکی از پروژه هایی که سر و صدای زیادی به راه انداخته، استارگیت فایننس (Stargate Finance) است که از جمله دلایل این اتفاق می توان به لیست شدن توکن این پروژه در صرافی بایننس اشاره کرد. همچنین مدیرعامل Alameda Research در توییتی اعلام کرد که تمام توکن های حراج استارگیت توسط این شرکت مطرح خریداری شده است. کاربران حوزه دیفای می توانند دارایی های بومی را در یک تراکنش میان زنجیره ای سواپ کنند. همچنین اپلیکیشن ها می توانند با استفاده از استارگیت، تراکنش های کراس چین را پشتیبانی کنند. مثلا یک صرافی غیرمتمرکز می تواند امکان بریج یا تراکنش میان زنجیره ای را در منوهای خودش ایجاد کند یا پلتفرم های تجمیع کننده سود (Yield Aggregator) می توانند با استفاده از استارگیت و سواپ های میان زنجیره ای، فرصت های جدیدی برای سود بالاتر ایجاد کنند. تراکنش های میان زنجیره ای در استارگیت با استخرهای نقدینگی متعلق به جامعه حمایت می شوند. استارگیت یک دائو، اولین پل کاملا قابل ترکیب و اولین برنامه غیرمتمرکز ساخته شده بر بستر LayerZero است. این پروژه توسط همان تیم LayerZero ایجاد شده است. استارگیت از ۷ زنجیره اتریوم، فانتوم، پالیگان، آوالانچ، آربیتروم،‌ آپتیمیزم و BNB Smart Chain برای انتقال توکن‌ها به صورت بومی شبکه پشتیبانی می‌کند. اکثر پل‌های فعلی فاقد این قابلیت هستند و از توکن‌های رپدشده استفاده می‌کنند.

هدف نهایی Stargate Finance این است که انتقال نقدینگی میان زنجیره ای را به یک فرآیند یکپارچه و طی یک تراکنش تبدیل کند؛ یعنی دیگر به انجام چندین تراکنش و استفاده از دکس‌های مختلف طی فرایند سواپ نیاز نداشته باشیم.

Stargate Finance چطور کار می‌کند؟

استارگیت اولین پلی است که ادعا می‌کند معضل سه‌گانه بریج‌ها را حل کرده است. پل‌ها عموما یکی از سه ویژگی زیر را برای دستیابی به دو مورد دیگر قربانی می‌کنند، ولی استارگیت Stargate Finance هر سه را فراهم می‌‌کند.

نهایی‌شدن تضمین شده فوری (Instant Guaranteed Finality): کاربران و برنامه‌ها می‌توانند اطمینان داشته باشند که به محض تایید موفقیت‌آمیز تراکنش در زنجیره مبدا،‌ دارایی را در زنجیره مقصد دریافت می‌کنند. دارایی‌های بومی (Native Assets): معمولا کاربران و برنامه‌‌ها دارایی بومی را سواپ کرده و یک دارایی رپدشده به دست می‌آورند. همین موضوع مستلزم انجام تراکنش‌های اضافی و پرداخت هزینه بیشتر است. نقدینگی یکپارچه (Unified Liquidity): به اشتراک گذاشتن یک استخر نقدینگی در چندین زنجیره مختلف،‌ نقدینگی عمیق‌تری ایجاد می‌کند و منجر به افزایش اعتماد نسبت به پل می‌شود. یکی از بخش‌های حیاتی و ضروری در غیرمتمرکزسازی و خودمختاری استارگیت، حاکمیت آن است. همه مشوق‌ها و پارامترهای شبکه استارگیت Stargate توسط حاکمیت تعیین خواهد شد. تصمیم‌گیری‌ها و حاکمیت در این شبکه در اختیار دائوی استارگیت است.

توکن بومی استارگیت STG‌ است و با استیک کردن آن می‌توان توکن حاکمیتی این شبکه یعنی veSTG را به دست آورد. این توکن معادل حق رای هر کاربر در تصمیم‌گیری‌های شبکه است. بالانس veSTG با گذشت زمان و نزدیک شدن به زمان UnStake توکن‌ها، به صورت خطی کاهش می‌یابد؛ هدف از این کار ارائه قدرت بیشتر به هولدرهای بلندمدت و وفادار به پروژه است.

آن دسته از افرادی که سهمی از توکن‌های پروژه دارند اما توکنشان تا مدت زمان مشخص‌شده قفل است (مثل اعضای تیم یا سرمایه‌گذاران، در بخش معرفی توکن به نحوه توزیع توکن خواهیم پرداخت)، توکن‌های veSTG را دریافت خواهند کرد.

بنیاد استارگیت (Stargate Foundation) نیز به منظور حمایت از رشد،‌ توسعه و پایداری پروتکل استارگیت تاسیس شده است. این بنیاد در حوزه‌های زیر تلاش خواهد کرد:

حمایت مالی از ابتکارات تحت رهبری جامعه مشارکت و همکاری با سایر پروژه‌های دیفای و سازمان‌های کریپتویی بازاریابی و توسعه ارتباطات عملیات و نگهداری روزانه از پروتکل استارگیت

تیم پروتکل استارگیت Stargate

پروتکل استارگیت توسط تیم LayerZero یعنی LayerZero Labs توسعه داده شده است. برایان پلگرینو (Bryan Pellegrino) یکی از بنیان گذاران و مدیرعامل این تیم است. او بنیان گذار پروژه OpenToken بوده و بین سال های ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹ روی این پروژه کار کرده است. کالب بنیستر (Caleb Banister) یکی دیگر از بنیان گذاران LayerZero است. او دانش آموخته علوم کامپیوتر است و از سال ۲۰۰۵ تجربه کاری دارد. وی بنیان گذار چندین پروژه از جمله Coder Den و Minimal AI بوده است.رایان زریک (Ryan Zarick) تکمیل کننده تیم بنیان گذاران و دارای مدرک فوق لیسانس علوم کامپیوتر این پروژه است. این سه نفر مهندسان با سابقه ای هستند که در چندین پروژه با یکدیگر مشارکت کرده اند و تحقیقات آکادمیک زیادی را با بخش تحقیقات هوش مصنوعی فیسبوک منتشر کرده اند.

کارمزدها در پروتکل استارگیت Stargate

انتقال هر توکنی جز STG شامل ۰.۰۶ درصد کارمزد می شود که ۰.۰۴ آن به خزانه پروتکل، ۰.۰۱ درصد به هولدرهای veSTG و ۰.۰۱ درصد به تامین کنندگان نقدینگی می رسد. پروژ ه هایی که با استارگیت همکاری کرده و این پروتکل را در پلتفرمشان ادغام می کنند، در صورت داشتن حجم تراکنش های قابل توجه در برنامه شرکای Whitelist استارگیت قرار می گیرند. آن ها ۰.۰۰۳ درصد از هر تراکنش انجام شده از طریق استارگیت را خواهند گرفت و این مبلغ از خزانه استارگیت Stargate پرداخت می شود.

استارگیت Stargate کارمزد دیگری را تحت عنوان متعادل سازی مجدد (Rebalancing Fees) از کاربران می گیرد. یکی از ویژگی های استارگیت که به آن اشاره کردیم، نهایی شدن سریع است که برای این منظور از توکن های بومی استفاده می کند. Stargate Finance برای عملکرد درست به موجودی رزرو کافی در زنجیره های مقصد برای تسهیل تراکنش های ورودی نیاز دارد. در ابتدا پروژه با یک میزان موجودی مشخص شده شروع به کار می کند، اما درخواست های سواپ روی کاهش موجودی در زنجیره مقصد و افزایش موجودی در زنجیره مبدا تاثیر می گذارد.استارگیت برای این که کاربران را تشویق کند که سواپ هایی برای متعادل شدن موجودی توکن بومی انجام دهند و همچنین جلوگیری از سواپ هایی که موجودی را کامل تخلیه می کند، کارمزد متعادل سازی مجدد را اخذ می کند. میزان این کارمزد به موجودی و اندازه هر تراکنش بستگی دارد و با فرمول خاصی محاسبه می شود.

سرویس‌های Stargate Finance

پروتکل استارگیت ۴ سرویس اصلی را ارائه می‌کند که در این قسمت به معرفی آن‌‌ها می‌پردازیم. برای استفاده از این ۴ خدمت باید وارد سایت استارگیت شده و کیف پول خود را به آن متصل کنید. متامسک، کوین‌بیس والت و والت‌ کانکت گزینه‌‌های موجود برای اتصال به این پلتفرم هستند.

سرویس Transfer این سرویس برای تبدیل و انتقال توکن‌ها از یک شبکه به شبکه دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد. به عنوان مثال برای تبدیل USDC از شبکه اتریوم به USDT روی شبکه اسمارت چین از این سرویس استفاده می‌کنیم. انتقال هر توکنی به جز STG شامل ۰.۰۶ درصد کارمزد می‌شود. همچنین بسته به عدم تعادل استخرهای مبدا و مقصد، ممکن است هزینه تعادل مجدد یا Rebalancing Fee نیز گرفته شود. جابجایی توکن‌های STG شامل هزینه تعادل مجدد نیز نمی‌شود.

استارگیت هزینه گس شبکه مبدا و مقصد را پیشنهاد می‌دهد،‌ اما در عین حال این امکان برای کاربر نیز وجود دارد تا هزینه‌ها را مطابق با شرایط خودش تنظیم کند. برای این منظور در هنگام انجام دادن تراکنش باید وارد Advanced Settings شوید.

سرویس Pool در این بخش کاربران می توانند در استخرهای توکن‌ها در زنجیره‌های مختلف (مثلا USDC در شبکه اتریوم) تامین نقدینگی کنند و به‌عنوان پاداش استیبل کوین دریافت کنند. برای این کار وارد قسمت Pool شده و استخر مورد نظر خود را انتخاب کند. در ازای تامین نقدینگی به کاربران توکن نقدینگی یا LP (با فرمت SToken مثلا SUSDC) داده می‌شود که نشان‌دهنده سهم آن‌‌ها از استخر است و برای پس گرفتن دارایی‌ در هر زمان استفاده می‌شود.

هر زمان که تراکنشی نقدینگی را از استخر کم کند، از ۰.۰۶ درصد کارمزد اخذشده ۷۵ درصد آن به استخر اضافه شده و ۲۵ درصد آن به خزانه پروتکل واریز خواهد شد.

سرویس Farm کسانی که در استخرها تامین نقدینگی کرده‌اند،‌ می‌توانند LP توکن‌های خود را در فارم‌های استارگیت استیک کرده و در ازای آن توکن STG پاداش بگیرند. این توکن‌های STG را می‌توان استیک کرد و veSTG‌ که توکن حاکمیتی پروتکل است را به دست آورد.

سرویس Stake با استیک کردن توکن STG و دریافت توکن veSTG می‌توان در دائوی استارگیت و حاکمیت این پروتکل مشارکت کرد. برای استیک کردن مدت زمانی که می‌خواهید توکنتان قفل باشد را باید انتخاب کنید که حداقل باید یک ماه و حداکثر می‌تواند سه سال باشد.

نقشه راه استارگیت Stargate

برای یافتن نقشه راه Stargate Finance داکیومنت‌ها، وایت‌پیپر، سایت و شبکه‌های اجتماعی این پروژه از جمله دیسکورد،‌ توییتر و مدیوم را جستجو کردیم، اما متاسفانه رودمپ این پروژه ارائه نشده است. پروژه‌های قوی معمولا نقشه راه دقیقی از آینده را منتشر می‌کنند. از مطالب منتشر شده فقط می‌توان فهمید که اضافه کردن شبکه سولانا از برنامه‌های آتی این پلتفرم است.

Stargate Finance است که انتقال توکن ها را بین ۷ زنجیره اتریوم، فانتوم، پالیگان، آوالانچ، آربیتروم، آپتیمیزم و BNB Smart Chain به صورت بومی ممکن می سازد. استارگیت در دو صرافی غیرمتمرکز پنکیک سواپ و سوشی سواپ نیز ادغام شده است.

توکن استارگیت STG

رمزارز استارگیت STG توکن کاربردی و بومی پلتفرم استارگیت است که حداکثر تعداد آن ۱ میلیارد واحد در نظر گرفته شده است. از این میزان ۱۷.۵ درصد به تیم پروژه و ۱۷.۵ درصد به سرمایه‌گذاران اختصاص داده شده است که تا یک سال کاملا قفل است و پس از آن در یک بازه دو ساله به صورت خطی آزاد می‌شود. ۶۵ درصد دیگر برای تحقق اهداف پروتکل به جامعه اختصاص پیدا می‌کند که به شرح زیر است:

۱۵ درصد در زمان لانچ پروتکل (۱۰ درصد برای حراج و ۵ درصد برای استخر STG-USDC در کرو فایننس) ۱۵.۹۵ درصد برای منحنی اتصال یا Bonding Curve پس از راه‌اندازی (منحنی اتصال یک مفهوم ریاضی است که رابطه بین قیمت و عرضه یک دارایی را مشخص می‌کند) ۲.۱۱ برای برنامه صدور اولیه ۱.۵۵ درصد برای اضافه شدن به دکس‌ها روی شبکه‌های پالیگان، آوالانچ، آپتیمیزم، آربیتروم،‌ فانتوم و BNB Smart Chain ۳۰.۳۹ درصد به عنوان مشوق‌های آتی جامعه توکن STG در پلتفرم استارگیت برای استیکینگ و به دست آوردن حق مشارکت در حاکمیت پروتکل مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پروتکل استارگیت Stargate یک پل میان زنجیره ای و اولین پروژه‌ای است که بر بستر LayerZero ایجاد شده است. این پل ویژگی‌های منحصر به فردی از جمله نهایی شدن سریع و انتقال توکن‌ها به صورت بومی و نه رپدشده را دارد. توکن این پروتکل به تازگی در بایننس لیست شده و این پروتکل در مدت یک هفته،‌ توانست به ارزش قفل شده ۲ میلیارد دلاری برسد. این پروتکل ۴ خدمت اصلی Transfer برای انتقال میان زنجیره ای، Pool برای تامین نقدینگی در استخرهای مختلف، Farm برای کسب سود از توکن‌های نقدنیگی و Stake برای سپرده کردن توکن استارگیت STG و به دست آوردن حق رای را ارائه می‌دهد.

ثبت دیدگاه

کد امنیتی

0دیدگاه

دیدگاهی ثبت نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهتان ثبت میشود.