بمب سختی اتریوم (Difficulty Bomb) چیست؟

بمب سختی اتریوم (Difficulty Bomb) چیست؟

شبکه اتریوم و همچنین ارز دیجیتال اتریوم اخیرا تحت تاثیر تیر پیکان یخچال های هارد فورک قرار گرفته که این تاثیرات برای به تعویق انداختن بمب سختی اتریوم بوده است. بمب سختی (Difficulty Bomb) اتریوم، به عنوان یک مکانیزم می تواند شبکه اثبات کار را

مجبور کند تا اقدام به متوقف کردن تولید بلوک ها کند. همچنین باعث می شود استخراج اتریوم به اختلال کشیده شود و مانع از این می شود که ماینرها حیات زنجیره را ادامه دهند. ماینرها زنجیره استخراج اتریوم را باید پس از ادغام شبکه زنده نگه دارند زیرا در غیر این صورت هیچ سودی برای آنها ندارد. همانطور که می‌دانید اتریوم به صورت اثبات کار یا همان استخراج فعالیت می‌کند و قدرت پردازش ماینرها نه تنها برای تولید اترهای جدید بلکه برای تایید تراکنش‌ها و البته حفظ پایداری شبکه بلاک‌ چین استفاده می‌شود.

عصر یخبندان اتریوم یا «بمب سختی» مفهومی است که در سال ۲۰۱۵ توسط توسعه دهندگان اتریوم مطرح شد که طی یک نقشه عمدی با افزایش سختی استخراج شبکه اتریوم را نابود می‌کند. این برنامه بدین منظور طراحی شد که توسعه دهندگان اتریوم مجبور شوند به سمت اثبات سهام حرکت کنند. در ادامه بیشتر با این مفهوم جالب و داستان پست آن آشنا خواهید شد.

شبکه اتریوم پس از عرضه و از همان ابتدا به مانند بسیاری از ارزهای دیجیتال دیگر نظیر بیت کوین، مونرو و زی‌کش بر روی مکانیزم اثبات کار فعال بود. در این مکانیزم استخراج‌کنندگان یا همان ماینرها با استفاده از سخت‌افزارهایی برای حل معادله‌‌ی بلاک‌ها با یکدیگر رقابت می‌کنند. برنده این رقابت علاوه بر پاداش شبکه، اجازه اضافه کردن بلاک بعدی به بلاک چین را نیز دریافت می‌کند.

بسیاری از ارزهای دیجیتال بر پایه اثبات کار مانند اتریوم، طوری طراحی شده‌اند که سختی شبکه با اضافه یا کم شدن ماینر یا به عبارتی دیگر قدرت پردازشی به شبکه، تغییر پیدا می‌کند. این مکانیزم سبب می‌شود نرخ یافتن معادلات شبکه توسط ماینرها و به تبع آن آزاد شدن کوین‌های جدید در شبکه به صورت تقریباً ثابتی در یک بازه زمانی انجام گیرد. این امر با تعویض سخت‌افزارهای قدیمی با دستگاه‌های قدرتمندتر و جدیدتر توسط ماینرها نیز پابرجا می‌ماند.

با همه این توضیحات به بمب سختی شبکه می‌رسیم. پس از فعال شدن آن، سختی شبکه به صورت نمایی افزایش خواهد یافت و زمان بیشتری برای حل معادله یک بلاک مورد نیاز خواهد بود. قدرت بمب سختی شبکه و تغییرات آن به قدری محسوس خواهد بود که شبکه اتریوم را در حالت فعلی متوقف یا به اصطلاح فریز خواهد کرد و دیگر هیچ تراکنشی در شبکه به دلیل سختی بسیار بالای آن انجام نخواهد شد. این مفهوم با اصطلاح «عصر یخبندان اتریوم» شناخته می‌شود.

چرا توسعه‌دهندگان اتریوم بمب سختی را در شبکه کار گذاشته‌اند؟

همانطور که در ابتدا نیز به آن اشاره شد، بمب سختی اتریوم زمانی فعال می‌شود که شبکه اتریوم از مکانیزم اثبات کار (PoW) به مکانیزم اثبات سهام (PoS) انتقال یابد. مکانیزم اثبات سهام در نسخه‌ای از اتریوم که با نام کسپر (Casper) شناخته می‌شود، رخ خواهد داد و این تغییرات به قدری گسترده خواهد بود که به هارد فورک جدیدی در شبکه برای پیاده‌سازی نسخه دوم اتریوم (Ethereum ۲.۰) نیاز است. در شبکه اتریوم پس از هارد فورک نهایی که سرنیتی (Serenity) نام دارد احتمالا دو شبکه اتریوم وجود خواهد داشت؛ بلاک چین جدید اتریوم که با مکانیزم اثبات سهام کار می‌کند و بلاک چین قدیمی که هنوز بر پایه اثبات کار است و برای زنده بودن به ماینرهایش احتیاج دارد.

توسعه‌دهندگان هر بلاک چینی این خطر را پس از هر هارد فورک احساس می‌کنند که ماینرها یا به اصطلاح کسانی که بلاک چین را زنده نگه می‌دارند، به انتقال بر روی شبکه جدید متقاعد نشوند و بر فعالیت خود روی شبکه قدیمی اصرار ورزند. این اتفاق پس از هارد فورک DAO برای شبکه اتریوم رخ داد که در نتیجه آن ارز جدیدی به نام اتریوم کلاسیک (بلاک چین قدیمی اتریوم) پدید آید. هم‌اکنون اتریوم کلاسیک به همراه شبکه اتریوم در حال فعالیت است و ماینرهای خاص خودش را دارد.

شبکه اتریوم یک شبکه ارز دیجیتال متکی بر مکانیزم اجماع می باشد و از مقدار زیادی توان محاسباتی و انرژی استفاده می کند که باعث می شود در فارم های ماینینگ مقیاس پذیری و تمرکز فناوری ایجاد شود. این تمرکز با اصول ارزهای دیجیتال در تضاد بوده است. بمب سختی اتریوم اشاره به افزایش ناگهانی و عمدی در سختی استخراج دارد که در شبکه اتریوم با انتشار ETH 2.0 و به روزرسانی اثبات کار رخ می دهد. هدف بمب سختی این است که در بلاک چین اتریوم به صورت تصاعدی زمان لازم برای استخراج یک بلوک جدید را افزایش دهد. به طوری که با حذف این انگیزه، باعث تشویق ماینرهای ارز دیجیتال می شود تا از استخراج اثبات کار انرژی بر دست بکشند. همچنین باعث از بین رفتن توانایی متمرکز ساختن ارز دیجیتال و مالکیت آن می شود و مانع فورک های بلاک چین می شود. علاوه بر این ها ارتقا نودها را اجباری می کند.

توسعه دهندگان و استخراج کنندگان هسته اتریوم با استفاده از شبکه توسعه دهنده آمورفا و همچنین کمک گرفتن از کاربران خود، پیشرفت عالی و چشمگیری در جهت ادغام بین شبکه ها داشته اند. آنها به زمان بیشتری برای به اثبات رساندن این سهام در سطح شبکه دارند. ارز دیجیتال اتریوم در این مدت برای چهارمین بار به تعویق افتاده است. ادغام شبکه جهانی طبق اعلامیه توسعه دهندگان اصلی بمب سختی اتریوم به زودی آماده می شود. آنها کار خود را در جلسات وابسته به توسعه هسته اتریوم و تا ارائه به روزرسانی آن ادامه خواهند داد. در ادامه به بررسی فعالیت های انجام شده از شبکه اتریوم در Beacon Chain 2.0 می پردازیم.

بمب سختی اتریوم (به معنای عصر یخبندان) در سال 2015 در بازار جهانی دیجیتال و به کمک توسعه دهندگان آن مطرح شد. این مجموعه به وسیله نقشه جهانی ثابت می کند که در این سال ها استخراج اتریوم با نابودی مواجه خواهد شد. این امر باعث شد که مشتریان و کاربران خرید و فروش ارز دیجیتال اتریوم به سراغ ثبات این سهام حرکت کنند. شبکه و بنیاد اتریوم پس از وارد شدن به بازار جهانی مانند ارزهای دیجیتال مونرو، ارز دیجیتال بیت کوین و دیگر رمز ارزها، فعالیت خود را با مکانیزم اثبات کار آغاز کرده است. در مکانیزم اثبات کار ماینرها به وسیله سخت افزارهای مدرن و ابزارهای مختلف با یکدیگر رقابت می کنند. این ماینرها برای کسب جایزه بزرگ باید معادلات بلاک چین را حل کنند.

این جوایز شامل وارد کردن بلاک دیگری به بلاک چین در نرم افزار خود و همچنین راهنمایی از شبکه می باشد. پایه و اساس بسیاری از ارزهای دیجیتال، بر مبنای استخراج ارز یا همان اثبات کار طراحی شده است. قدرت و توانایی تجزیه و تحلیل در شبکه، با کم و زیاد شدن ماینرها دچار تغییرات زیادی می شود. این راهکار این گونه عمل می کند که از طریق حل معادلات در بین شبکه به کمک ماینرها، در یک بازه زمانی مشخص ارزهای دیجیتال جدیدی با یک نرخ بهره ثابت وارد شبکه جهانی می شوند. همچنین به سخت افزارهایی با کیفیت متوسط ماینرهای جدید، مدرن و به روز و با قدرت بالا برای استخراج اتریوم نیاز است.

با توجه به توضیحاتی که ارائه کردیم حال به بررسی کامل تر بمب سختی اتریوم می پردازیم. پس از فعال شدن آن، سختی شبکه به شکل نمودار نمایی رو به بالا می رود که به معنای این است که ماینرها زمان بیشتری برای حل معادلات دارند. توانایی بمب سختی شبکه به این صورت پیش می رود که شبکه و بنیاد اتریوم به توقف در می آید و برای ارز دیجیتال اتریوم حالت عصر یخبندان رخ می دهد. معاملات و تراکنش ها در این حالت به سمت صفر سوق می کنند. همچنین هیچ گونه خرید و فروشی صورت نمی گیرد. در این حالت برای استخراج اتریوم، عصر کوه یخ رخ داده است.

برای استخراج اتریوم و مواجه نشدن با بمب سختی اتریوم، این نکته را باید در نظر گرفت که این بمب زمانی فعال می شود که شبکه و بنیاد اتریوم از عملکرد اثبات کار به اثبات سهام منتقل شود. این انتقال در شبکه باعث می شود که بمب سختی اتریوم و یا عصر یخبندان در اتریوم ایجاد شود. در ارز دیجیتال اتریوم، اثبات سهام در نسخه کسپر ایجاد می شود. این تغییر و تحول آنقدر بزرگ است که نیازمند یک هارد فورک نو برای آماده سازی نسخه جدید اتریوم به نام Ethr.2 در یک شبکه می باشد.

پس از آخرین هارد فورک در بنیاد و شبکه اتریوم که سرنیتی نام دارد، این احتمال وجود دارد که دو شبکه اتریوم ایجاد شود. فعالیت این بلاک چین براساس اثبات سهام می باشد و بلاک چین قبلی براساس استخراج رمز ارز یا همان اثبات کار بوده است. برای این که ماینرها بتوانند به حیات خود ادامه دهند انجام این کار لازم است و نباید منابع استخراج اتریوم از دست برود. برای بررسی تاثیرات بمب سختی اتریوم برای استخراج، نیاز است که نمودار و تاریخچه قدیمی این ارز دیجیتال را بررسی کرد. طبق یک مکانیزم پله ای، تعداد بلوک ها در بلاک چین پس از افزایش زنجیره ها در شبکه، زیادتر می شود و استخراج بیشتری توسط ماینرها صورت می گیرد که به معنای این است معادلات بیشتری حل شده اند و در شبکه زنجیره ها افزایش یافته اند.

در اینجا یک سوال مطرح می شود که آیا هنوز به بمب سختی اتریوم نیاز است یا خیر؟ پاسخ مثبت است، زیرا همچنان به بمب سختی اتریوم برای مستقر کردن اتریوم دوم نیاز است. اتریوم دوم برای ارتقا شبکه اتریوم اول و به عنوان یک بلاک چین مجزا باید حتما وجود داشته باشد. بمب سختی اتریوم ضمن این که باعث می شود تا هر دو شبکه به تعویق بیفتند، باعث می شود که خرید و فروش ارز و ارتقا شبکه ها به سمت صفر برده شود. بمب سختی اتریوم (به معنای عصر یخبندان) شامل عملکردی می باشد که سبب افزایش حل معادلات توسط ماینرها در یک الگوریتم استخراج اتریوم به کمک اثبات کار می شود.

ثبت دیدگاه

کد امنیتی

0دیدگاه

دیدگاهی ثبت نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهتان ثبت میشود.