آشنایی با رمزارز REN

 آشنایی با رمزارز REN

شبکه رن (REN) به‌عنوان یکی از پروتکل‌های متن‌باز شناخته می‌شود که با هدف بهبود کارایی بلاک‌چین‌ها و برقراری یک همکاری بین آنها ایجاد شده است. جالب است بدانید که تمام رمز ارزهای موجود در بازار ارز دیجیتال با هدف بهبود شبکه‌های

بلاک‌چین اتریوم و بیت‌کوین ایجاد شده‌اند. ارز دیجیتال رن REN نیز با پشتوانه یک ایده نوآورانه، همین هدف را دنبال می‌کند. شبکه رن Ren پروتکلی باز است که اجازه انتقال خصوصی ارزش در بین بلاک چین‌های مختلف را می‌دهد و برای این انتقال ارزش، نیازی به اجازه نخواهد بود. RenVM محصول اصلی شبکه رن Ren است که تعامل را در امور مالی غیر متمرکز یا همان دیفای (DeFi) ایجاد می‌کند. چیزی که در مورد RenVM منحصر به فرد است، این است که همه چیز را به صورت سری انجام می‌دهد و وضعیت، ورودی و خروجی همه برنامه‌ها را مخفی نگه می‌دارد.

RenVM به طور ایمن به مدیریت کلید‌های خصوصی بر روی بلاک چین‌های مختلف می‌پردازد و این باعث انتقال توکن بین این بلاک چین‌ها به شیوه‌ای غیر متمرکز و بدون نیاز به اعتماد و اجازه می‌شود. در واقع می‌توان گفت که RenVM یک شبکه است که به توسعه‌دهنده‌ها اجازه می‌دهد که تعامل و همکاری را به برنامه‌های دیفای خود وارد کنند. شبکه Ren در سال رن ۲۰۱۷ بنیان‌گذاری شد و دفتر اصلی آن واقع در سنگاپور است.

شبکه رن Ren چیست؟

فناوری بلاک چین نوعی فناوری انقلابی و منحصر به فرد است. بلاک چین‌های مختلف به صورت مستقل و تخصصی کار می‌کنند و در اینجا است که نیاز به نوعی همکاری و ادغام بلاک چین‌های مختلف احساس می‌شود. چنین اکوسیستمی که بتواند ارزش را به صورت ایمن و با حفظ مقیاس‌پذیری انتقال دهد، برای برنامه‌های غیر متمرکز حیاتی است. در اینجاست که ارزش پروتکل رن Ren و ارزشی که به فضای بلاک چین اضافه می‌کند، آشکار و مشخص می‌شود.

شبکه رن Ren در تلاش است که یک پروتکل استخر سیاه (dark pool) غیر متمرکز را برای ترید ذره‌ای و بین زنجیره‌ای توسعه دهد. در اینجا ممکن است این سوال برای شما پیش آید که استخر سیاه چیست؟ استخر سیاه نوعی بازار خارج از صرافی است که سرمایه‌گذاران موسساتی می‌توانند در آنجا بدون جلب توجه دیگران به معامله بپردازند. استخر‌های سیاه از نوعی موتور تطابقی سری استفاده می‌کنند و این موتور با سفارش‌هایی کار می‌کند که تنها برای مالکان آن شناخته شده است. این سفارش‌ها مانند سفارش‌های صرافی‌های عادی در دسترس عموم نیستند و این ناشناسی را تضمین می‌کند.

به این ترتیب است که شبکه رن Ren حرکت آزاد ارزش بین بلاک چین‌های مختلف را تسهیل می‌کند. استخر‌های سیاه در این میان کمک می‌کنند که این انتقال توکن به صورت مخفیانه و با حفظ حریم خصوصی صورت بگیرد. چنین پلتفرمی نقدینگی و منابع را برای تقویت حرکت مالی بین بلاک چین‌های مختلف فراهم می‌کند. به این ترتیب، برنامه‌های غیر متمرکز به صورت سری به عملکرد خود ادامه می‌دهند و حریم خصوصی و امنیت را برای کاربران و داده‌ها تضمین می‌کنند. اینها همگی به این معنی هستند که شبکه Ren نوعی ماشین مجازی موثر برای ایجاد حریم خصوصی، نقدینگی و تعامل است.

کاربرد‌های شبکه رن Ren

شبکه رن Ren می‌تواند محاسبات چند طرفه ایمن را تسهیل کند و یک لایه حریم خصوصی را برای برنامه‌های غیر متمرکز ایجاد کند. این باعث می‌شود که برنامه‌های غیر متمرکز قابلیت‌های متنوعی داشته باشند و نقدینگی و مقیاس‌پذیری در این میان تضمین شود. در نتیجه، برنامه‌های غیر متمرکز می‌توانند به اموری مانند وامدهی متعامل، مبادله و وثیقه‌گذاری بپردازند. این باعث می‌شود که امور مالی غیر متمرکز، راه‌حل‌هایی برای حریم خصوصی و تعامل برای برنامه‌های غیر متمرکز فراهم آورد. شایان ذکر است که این راه‌حل‌ها نیازی به اعتماد ندارند.

پروتکل رن REN چیست؟

پروتکل رن (REN)، بر اساس یک ایده خلاقانه ایجاد شده که تاکنون در بازار ارزهای دیجیتال، نمونه مشابهی نداشته است. در این پروتکل، کاربران می‌توانند دارایی‌های ارز دیجیتال خود را از طریق بلاک‌چین‌های مختلف جابه‌جا کنند. این پروژه، همچون یک بلاک‌چین، دارای چند نود (Node) است.

در پروتکل رن، انتقال ارزهای دیجیتال بین بلاک‌چین‌ها، توسط یک ماشین مجازی با نام RenVM صورت می‌گیرد. تمام فرایندها در این پروتکل نیز بر اساس توافق BFT انجام می‌شوند. این شبکه با این ویژگی‌ها، همکاری بین بلاک‌چین‌ها را آسان‌تر کرده و بهبود می‌بخشد. علاوه بر این، امنیت بالای این شبکه زبانزد است. به کاربرانی که مسئول حفظ امنیت و کنترل فرایندها را در این شبکه دارند، دارک نود (Darknode) گفته می‌شود. ارز دیجیتال مورد استفاده در این شبکه با نام اختصاری رن REN به‌عنوان کارمزد برای تراکنش‌ها در نظر گرفته شده است.

ماشین مجازی Ren یا RenVM چیست؟

RenVM در واقع موتور محرکه شبکه Ren رن است . RenVM از یک الگوریتم محاسباتی چند طرفه ایمن استفاده می‌کند و حریم خصوصی، مقیاس‌پذیری و تعامل را فراهم می‌کند. به این ترتیب می‌توان به صورت موثری به انجام محاسبات خصوصی بر روی ورودی‌ها و طرفین مختلف پرداخت.

این پروتکل از ZK-Snarks برای ایجاد و توسعه برنامه‌ها استفاده می‌کند. ZK-Snarks نوعی رمزنگاری سری است که حریم خصوصی در آن حفظ می‌شود. به این ترتیب، طرفین تراکنش قادر به تایید اطلاعات خواهند بود و در این میان، چیزی از اطلاعات و حریم خصوصی طرف مقابل فاش نخواهد شد.

ZK-Snarks معاملات خارج از صرافی حساس را تسهیل می‌کند و از درز اطلاعات جلوگیری می‌کند. این خصوصیت‌ها برای حفظ حریم خصوصی اساسی هستند و برای برنامه‌های غیر متمرکز بسیار مفید هستند. به این ترتیب است که شبکه Ren از دیگر پلتفرم‌های بلاک چینی ممتاز شده است و در ذات خود نوعی انقلاب به حساب می‌آید.

تاریخچه پروتکل رن (REN)

در شروع کار، ارز دیجیتال رن (REN) با نام “Republic” فعالیت می‌کرد. این پروتکل، به کاربران خود اجازه می‌دهد تا ارز‌های دیجیتال را بدون نیاز به مجوز خاصی، از یک بلاک‌چین به بلاک‌چین دیگر انتقال دهند.

جالب است بدانید که شبکه رن، نخستین استخر تاریک غیرمتمرکز (RenEx) را در سال ۲۰۱۸ ساخته و منتشر کرده است. این شبکه هم اکنون در تلاش است تا این فناوری را به‌منظور ایجاد اکوسیستمی برای ساخت، استقرار و اجرای برنامه‌های کاربردی چندمنظوره و نیز افزایش امنیت حریم خصوصی کاربران، توسعه دهد.

در سال ۲۰۱۸، شبکه رن، تا حد زیادی بهبود و گسترش پیدا کرد. تغییرات صورت‌گرفته در سال ۲۰۱۸، در نهایت باعث شد تا کاربران بتوانند دارک پول (Dark Pool) مورد نظر خود را بر اساس قوانینی که خودشان تنظیم می‌کنند، ایجاد نمایند. با این کار، کلیه دارایی‌ها برای یک دارک پول در نظر گرفته نمی‌شد.

RenEx به‌عنوان نخستین صرافی غیرمتمرکز شبکه Ren، اولین دارک پول یا استخر سیاهی بود که به وجود آمد. از جمله اهداف اصلی توسعه این شبکه، برطرف‌کردن کلیه ایرادات رن و تقویت نقاط قوت آن بود.

در حال حاضر، محصول اصلی رن Ren، ماشین مجازی RenVM است که قابلیت همکاری راحت‌تر را برای برنامه‌های امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) ایجاد می‌کند. این ماشین مجازی، وضعیت و اطلاعات تراکنش‌ها را از تمام کاربران و حتی دارک نود‌ها پنهان نگه می‌دارد.

توکن رن Ren

توکن رن Ren یک توکن ERC20 و از توکن‌های مبتنی بر بلاک چین اتریوم است. این توکن نقدینگی شبکه رن Ren را از طریق الگوریتم اجماع گواه اثبات سهام (PoS) فراهم می‌کند. این توکن امنیت شبکه را نیز تضمین می‌کند زیرا استیکینگ (staking) برای اشخاص حقیقی و حقوقی از طریق آن انجام می‌گیرد.

توکن رن Ren در یک عرضه اولیه موفق در فوریه ۲۰۱۸ توانست ۳۴.۳ میلیون دلار جمع‌آوری کند. در جریان این عرضه اولیه، ۶۰۲ میلیون توکن Ren فروخته شد و این توکن‌ها بعد از دو هفته آزاد شدند و کاربران توانستند آنها را برداشت کنند.

توکن رن (REN) چه کاربردی دارد؟

توکن رن REN در شبکه Republic، دارای کاربردهای مختلفی است. این توکن علاوه بر اینکه در نقش پاداش برای دارک نودها عمل می‌کند؛ به‌عنوان کارمزد تراکنش‌ها نیز استفاده می‌شود. این یعنی، کاربران با هر تراکنش مقداری توکن رن REN را به‌عنوان کارمزد و هزینه تراکنش پرداخت می‌کنند. سپس از آن، بخشی از این کارمزد به دارک نود‌ها و افرادی که سفارش‌ها را پردازش می‌کنند خواهد رسید.

همچنین از توکن رن REN در نقش وثیقه برای برخی شرکت‌هایی که تمایل دارند با پلتفرم رن همکاری کنند، استفاده می‌شود. اپراتورها نیز می‌توانند با پرداخت توکن رن REN، به شبکه وارد شده و از خدمات آن استفاده کنند.

بنیان‌گذاران و اعضای تیم

دفتر مرکزی شبکه رن REN در سنگاپور واقع شده است. پشت پرده این شبکه قدرتمند، جمعی از مهندسین و کارشناسان حرفه‌ای کامپیوتر قرار دارند. یکی از بنیان‌گذاران این شبکه، تیانگ ژانگ (Taiyang Zhang) نام دارد که هم اکنون در جایگاه مدیرعاملی این مجموعه فعالیت می‌کند. تخصص ویژه ژانگ، مهندسی نرم‌افزار است و به همین دلیل، تمرکز وی روی پروژه رن Ren بسیار بیشتر است.

از جمله دیگر اعضای تیم سازنده رن Ren می‌توان به لونگ وانگ (Loong Wang) و ساسروت ندیم پالی (Susruth Nadimpalli) به ترتیب رئیس دپارتمان فناوری رن Ren و متخصص شبکه رن Ren اشاره کرد.

شبکه رن Ren نه تنها در زمینه مقیاس‌پذیری می‌تواند مفید باشد، بلکه در زمینه فراهم آوردن نقدینگی نیز راه‌حل دارد. این پروژه یکی از جذاب‌ترین پروژه‌هاست و توکن آن در میان توکن‌های ERC20 از معروف‌ترین‌هاست. توکن Ren از جمله توکن‌هایی است که در توییتر و Github بسیار مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد و محبوبیت خاصی دارد.

این پروژه می‌تواند پتانسیل خوبی هم برای کوتاه مدت و هم برای دراز مدت داشته باشد. این پروژه قرار است به روز رسانی‌های زیادی داشته باشد که طبیعتا این به روز رسانی‌ها می‌توانند بر قیمت آن تاثیرگذار باشند. شبکه Ren از پیشگامان سرمایه‌گذاری از طریق استخر‌های سیاه است که این استخر‌ها به خاطر نقدینگی و ناشناسی بسیار محبوبیت یافته‌اند.

شبکه رن Ren به ورود سرمایه‌گذاران موسساتی به جهان ارز دیجیتال کمک می‌کند و این اهمیت زیادی دارد. امروزه شاهد ورود موسسات و سازمان‌هایی مانند فیسبوک به فضای بلاک چین و ارز دیجیتال هستیم. بسیاری از سازمان‌ها به ورود به جهان کریپتو علاقه‌مند هستند و رن Ren نیز راه را برای ورود آنها باز می‌کند و این ورود را تسهیل می‌کند. اینها همگی به این معنی هستند که رن Ren پروژه‌ای برای آینده است و حرف‌های زیادی در آینده برای گفتن خواهد داشت.

ثبت دیدگاه

کد امنیتی

0دیدگاه

دیدگاهی ثبت نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهتان ثبت میشود.