پلتفرم راریبل (Rarible) چیست؟

پلتفرم راریبل (Rarible) چیست؟

پلتفرم راریبل Rarible یکی از اصلی‌ترین پلتفرم‌های خریدوفروش NFT در دنیاست. در سال‌های اخیر NFT ها یا توکن‌های غیرقابل تعویض تبدیل به حوزه در حال گسترشی شده‌اند. درحال‌حاضر توکن‌های NFT در دسته‌های

مختلفی ایجاد و معامله می‌شوند. پلتفرم راریبل Rarible نیز یکی از پلتفرم‌های اختصاصی این حوزه است. راریبل Rarible از دو استاندارد توکن NFT استفاده می کند: ERC-721 که امکان ایجاد آیتم های منحصر به فرد یکباره (one-off) را فراهم می کند و ERC-1155 که امکان ایجاد چندین نسخه از یک آیتم را فراهم می کند.

اگرچه پلتفرم راریبل NFT Rarible به صورت متمرکز راه اندازی شد اما سازندگان آن قصد دارند به مرور زمان آن را غیرمتمرکز کنند و در نهایت کنترل را به یک سازمان مستقل غیرمتمرکز (DAO) واگذار کنند که توسط جامعه راریبل اداره می شود.

Rarible راریبل برای دستیابی به این هدف از طریق توکن حاکمیت RARI خود برنامه‌ریزی می‌کند که به کاربران حق مشارکت در مدیریت پلتفرم را می‌دهد.

در سال 2021، راریبل اعلام کرد که بازاری را بر روی بلاک چین Flow Dapper Labs راه اندازی خواهد کرد که برای میزبانی برنامه ها و تسهیل تراکنش های سریع طراحی شده است. پلتفرم راریبل Rarible یک سیستم نرم‌افزاری متن‌باز برای ایجاد و مبادله آثار دیجیتال در قالب توکن‌های غیرقابل تعویض یا NFT است که بر مبنای فناوری بلاک‌چین ایجاد شده‌اند. راریبل یک بازار توزیع‌شده روی پلتفرم اتریوم است که کاربران آن برای معامله نیازی به حضور شخص ثالث ندارند. آثار هنری دیجیتال، میم‌ها و حتی قطعاتی از زمین‌های مجازی در این بازار موجود هستند. راریبل اولین بازار NFT دنیا با مالکیت اجتماعی است.

ارز دیجیتال بومی پلتفرم راریبل توکن RARI است که یک توکن حاکمیتی محسوب می‌شود و دارندگان این توکن قدرت بیشتری برای کار در پلتفرم دارند.

از سال 2021 که NFT ها رشد زیادی داشتند، راریبل نیز کاربران زیادی پیدا کرد. طبق آمار رسمی این وب‌سایت، هرماه بیش از 2 میلیون کاربر فعال در راریبل Rarible فعالیت می‌کنند. تا جولای 2022 این بازار با اتریوم، پالیگان، فلو، تزوس و سولانا یکپارچه شده است.

ویژگی های پلتفرم راریبل Rarible

برای استفاده از بازار NFT مبتنی بر اتریوم راریبل Rarible، ابتدا باید یک کیف پول اتریوم مانند کیف پول Metamask، Argent یا Coinbase و مقداری اتر (ETH) داشته باشید. می توانید ETH را از طریق یک صرافی یا در پلتفرم رمزنگاری Rarible با کارت اعتباری خریداری کنید.

هنگامی که کیف پول خود را متصل کردید، می توانید در بازار راریبل NFT Rarible برای خرید اقلام بگردید. این پلتفرم فروشندگان برتر و مجموعه های هنری NFT را نمایش می دهد و به شما امکان می دهد NFT ها را از طریق دسته بندی هایی مانند عکاسی، بازی ها و میم ها جستجو کنید. فروشندگان NFT می توانند انتخاب کنند که آیا قیمت فروش ثابتی برای دارایی خود تعیین کنند یا حراجی انجام دهند.

علاوه بر این، اگر هنرمند یا خالق هستید، می توانید از راریبل Rarible برای برش NFT های خود استفاده کنید. اگر NFT ها را ضرب می کنید، ملزم به فروش آنها نیستید و فقط می توانید آنها را روی پلتفرم قرار دهید. اولین باری که NFT می‌زنید، باید دو کارمزد بپردازید – یکی برای دادن مجوز به کیف پول خود برای تعامل با راریبل Rarible و دیگری برای «تابعی به نام mint» که فایل شما را در سیستم فایل IPFS و بلاک چین اتریوم قرار می‌دهد.

هر دو کارمزد کارمزد شبکه هستند، قیمت تعامل با بلاک چین به راریبل تعلق نمی گیرد. برای Mint کردن های آتی، شما فقط ملزم به پرداخت هزینه های تراکنش خواهید بود، اگرچه این هزینه ها بسته به ازدحام شبکه متفاوت است. هنگامی که تصمیم به فروش NFT هایی که ایجاد کرده اید، می کنید، بازار هنر راریبل Rarible این امکان را برای شما فراهم می کند که حق امتیاز NFT را از فروش دریافت کنید، به این معنی که می توانید درصدی از قیمت فروش را نه تنها در اولین فروش NFT خود، بلکه به طور بالقوه نیز دریافت کنید. در مورد فروش بعدی شخص ثالث NFT شما (به عنوان مثال، زمانی که شخصی که به او می فروشید تصمیم می گیرد NFT را به شخص دیگری بفروشد). در نهایت، راریبل Rarible با OpenSea، یکی دیگر از بازارهای NFT، ادغام شده است، به این معنی که می توانید NFT های خود را در OpenSea مشاهده و مدیریت کنید، علاوه بر این که آنها را در OpenSea برای ETH یا RARI به فروش می رسانید.

تاریخچه پلتفرم راریبل (Rarible)

شرکت راریبل توسط الکس سالنیکوف (Alex Salnikov) و (Alexei Falin) در مسکو پایه‌گذاری شد. سالنیکوف از سال 2013 روی ارزهای دیجیتال کار می‌کرد و آن زمان یکی از بنیان‌گذاران بازار استیکرهای دیجیتالی بود که در پلتفرم‌های چت بکار می‌رفتند.

تخصص الکس فالین به‌عنوان یک برنامه‌نویس و در کنار آن، هوش مالی و تجاری الکس سالنیکوف پایه‌های راریبل را تقویت کرد. رشد گسترده تبلیغات NFT باعث نیاز به پلتفرم‌هایی شد که کاربران بتوانند NFT های خود را آنجا ایجاد و مدیریت کنند.

پلتفرم راریبل Rarible در سال 2020 اولین جذب سرمایه خود را در از طریق شرکت سرمایه‌گذاری CoinFund انجام داد که یکی از شرکت‌هایی است که نسبت به رشد NFT ها علاقه‌مند است و از دیدگاه این شرکت، NFT روش نوین مالکیت محتوای دیجیتال هستند و این محتوای دیجیتال در سال‌های پیش رو بازار وسیعی خواهد داشت.

ویژگی های پلتفرم راریبل Rarible

اگر ویژگی های مختلف راریبل نظیر نحوه کار کردن پلتفرم و قابلیت‌های توکن آن را در نظر بگیرید درباره میزان خاص بودن آن متعجب می‌شوید. راریبل یک بازار NFT متکی بر جامعه است که توکن حاکمیتی خاص خود را دارد.

در راریبل کاربران قبل از فروش NFT آن را ضرب می‌کنند و بنابراین برای لیست کردن آن در پلتفرم کارمزد می‌پردازند.

بدیهی است که کارمزد ضرب، در هر دو پلتفرم ضرب NFT لازم است. بنابراین حتی برای کارهای هنری فروش نرفته هم باید این مبلغ را به راریبل بپردازید. ازدیگرسو، راریبل انعطاف زیادی برای ردیابی وضعیت آثار دارد. اما چطور؟ جامعه راریبل Rarible محدودتر و کوچک است بنابراین کاربران کمتری دارد. مهم‌تر از همه، در سایر بازارهای NFT توکن حاکمیتی مثل RARI وجود دارد. درواقع بسیاری از کارشناسان معتقدند توکن RARI در آینده به‌شدت رشد خواهد کرد.

عملکرد پلتفرم راریبل Rarible چگونه است؟
هنرمندان دیجیتال و تولیدکنندگان محتوا از بازار NFT راریبل برای انتشار NFT هایی با استاندارد RFC721 و ERC1155 استفاده می‌کنند. هدف بازارهایی مثل راریبل ایجاد ارتباط بین خریدار و فروشنده است تا خریدار زودتر بتواند به چیزی که مدنظر دارد برسد.

اما فروشندگان برای اینکه NFT آثار خود را ایجادکننده باید ابتدا با استفاده از نرم‌افزار راریبل Rarible یک توکن ضرب (Mint) کنند. کاربران برای ضرب توکن نیاز به اتر (توکن اتریوم)دارند و باید کیف پول ارز دیجیتال خود را به سرویس ضرب NFT راریبل متصل کنند. برای این کار باید فرمی را در این وب‌سایت پر کرده و قطعه‌ای که می‌خواهند به‌عنوان NFT بفروشند را به آن الحاق دهند. این کار نیاز به هیچ تخصص خاصی درزمینه کامپیوتر یا برنامه‌نویسی ندارد. به‌این‌ترتیب پلتفرم راریبل Rarible یک توکن جدید روی بلاک‌چین اتریوم می‌سازد که همان NFT جدید است و می‌تواند خریدوفروش و بین کیف پول‌ها جابجا شود. (برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال می‎توانید از صرافی معتبر کیوسک نیز استفاده کنید.)

آموزش پلتفرم راریبل (Rarible) و ایجاد توکن غیرمثلی در آن

به وب‌سایت رسمی راریبل وارد شوید و کیف پول خود را (متاماسک، بایننس یا هر کیف پول ارز دیجیتال دیگری) کانکت کنید. روی دکمه آبی‌رنگ CREATE در بالای صفحه کلیک کنید. مشخص کنید که می‌خواهید یک NFT تنها را ضرب کنید یا اینکه ممکن است این NFT چندین نسخه داشته باشد. تصویر، ویدئو یا فایل موسیقی خود یا هر آنچه می‌خواهید در قالب NFT ارائه کنید را آپلود نمایید. 5) نام، توضیحات، میزان سهم خالق اثر به ازای هر بار فروش و سایر اطلاعات را وارد کنید. روی آیتم create کلیک نمایید. کیف پولتان درخواستی برای ورود و پرداخت هزینه گس ارسال می‌کند که باید آن را قبول کنید. در نظر داشته باشید میزان گس به وضعیت شبکه بستگی دارد و ممکن است مبلغ بالایی باشد. در اکتبر 2021 راریبل برای اینکه خالقان آثار مجبور به پرداخت کارمزدهای اتریوم نشوند گزینه «ضرب تنبل» یا lazy mint را ایجاد کرد که به وسیله آن، خریداران آثار هزینه کارمزد ضرب آن اثر را می‌پردازند. پلتفرم راریبل بازار حرفه‌ای NFT های مختلف است که در سال‌های اخیر تلاش‌های زیادی برای جذب مخاطبان و تسهیل عملکرد بازارهای خود انجام داده است. دادن حق امتیاز به تولیدکنندگان آثار و امکان ضرب رایگان NFT با محول کردن هزینه گس آن به خریدار اثر تنها دو مورد از این موارد هستند. راریبل Rarible در راستای غیرمتمرکز سازی بازار NFT کار می‌کند و سعی کرده است امنیت خوبی را برای کاربران خود فراهم آورد.

ثبت دیدگاه

کد امنیتی

0دیدگاه

دیدگاهی ثبت نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهتان ثبت میشود.