لایت پیپر (Litepaper) چیست؟

لایت پیپر (Litepaper) چیست؟

احتمالاً بیشتر شما با وایت پیپر آشنا هستید، که برای راه‌اندازی یک پروژه بلاک چین در دنیای ارزهای دیجیتال ضروری است. شاید مشهورترین وایت پیپر تا کنون در تاریخ رمزنگاری، «بیت کوین: سیستم نقدی الکترونیکی همتا به همتا» ساتوشی ناکاموتو

باشد که در ۳۱ اکتبر ۲۰۰۸ منتشر شد. اگر کاربر فعال دنیای کریپتو باشید قطعا تا به حال واژه‌ی وایت پیپر(whitepaper) به گوش‌تان خورده است. اما شاید به ندرت عبارت لایت پیپر(Litepaper) را شنیده باشید. بیایید در ابتدا مفهوم وایت پیپر را مرور کنیم و سپس به بررسی لایت پیپر بپردازیم. وایت پیپر برای معرفی پروژه‌های کریپتویی استفاده می‌شود و به شکلی بسیار جامع و کامل به بررسی نکات فنی پروژه و دیگر جوانب آن می‌پردازد. این در حالیست که لایت پیپر مانند یک تیزر یا معرفی کوتاه و عمومی برای پروژه است و مانند وایت پیپر تمام جوانب فنی و تخصصی پروژه‌ها را بررسی نمی‌کند. لایت پیپر را می‌توان نسخه‌ی تیزرِ وایت پیپر در نظر گرفت. این یک نسخه کوتاه‌تر و مختصر از وایت پیپر است و برای جلب علاقه کاربران و سرمایه‌گذاران کنجکاو به کار می‌رود.

احتمالاً پیش‌ از این با مفهوم وایت پیپر آشنا شده‌اید و می‌دانید که برای راه‌اندازی یک پروژه بلاک چینی در دنیای ارزهای دیجیتال ضروری است. شاید مشهورترین وایت پیپر تا کنون در تاریخ ارز دیجیتال، مقاله‌ی «بیت کوین: سیستم نقدی الکترونیکی همتا به همتا» نوشته‌ی ساتوشی ناکاموتو باشد، که در 31 اکتبر 2008 منتشر شد.

امروزه، وایت پیپرها همچنان منابع ارزشمندی از اطلاعات در مورد پروژه‌های رمز ارز هستند. با این حال، با توجه به گستره توجه افراد در عصر دیجیتال، خواندن یک سند شصت صفحه‌ای یا بیشتر، برای بررسی اینکه آیا یک پروژه در حوزه‌ی علاقه‌مند‌ی‌های شماست یا نه، کار عاقلانه‌ای به نظر نمی‌رسد.

بیشتر محتوای وایت پیپرها به جنبه‌های فنی یک پروژه محدود می‌شوند. علاقه‌مندان به کریپتو ممکن است برای خواندن مقاله بسیار فنی که مورد علاقه آنهاست وقت بگذارند، اما همچنان نمی‌توان گفت که برای همه مناسب است به خصوص برای افرادی که صرفاً قصد سرمایه گذاری دارند زیرا چنین افرادی اغلب فرصتی برای مطالعه یک مقاله طولانی ندارند یا اینکه چنین کاری برایشان خسته‌کننده است.

همان‌طور که از نامش پیداست، لایت پیپر هدفش این است که نسخه‌ای سبک‌تر از وایت پیپر ارائه کند. بنابراین از نظر فنی، تفاوت بین whitepaper و Litepaper چیست؟ یک وایت پیپر، طولانی، کامل و فنی است. وایت پیپر همانند یک مقاله آکادمیک، نسخه ای جمع آوری شدهو کاملاً مستند از تمام جزئیاتی است که سرمایه‌گذاران می‌خواهند در مورد یک پروژه بدانند.

هدف یک لایت پیپر ارائه تمام جزئیات اساسی در مورد پروژه است و در عین حال به‌صورت عمقی وارد مسائل نمی‌شود. لایت پیپر طراحی شده است تا علاقه کسانی را که ممکن است زمان یا تمایلی برای خواندن یک مقاله بسیار فنی و طولانی نداشته باشند به خود جلب کند. لایت پیپر دقیقاً عملکردی شبیه به تریلر یک فیلم دارد؛ محتوایی کوتاه است اما جزئیاتی کافی برای جلبِ توجه علاقه‌مندان دارد.

مقایسه لایت پیپر و وایت پیپر

امروزه، وایت پیپرها همچنان منبع ارزشمندی از اطلاعات در مورد یک پروژه رمزنگاری هستند. با این حال، با توجه به گستره توجه زودگذر افراد در عصر دیجیتال، خواندن یک سند شصت صفحه یا بیشتر برای دیدن اینکه آیا یک پروژه به شما علاقه مند است، عملی به نظر نمی رسد.

وایت پیپرها همچنین تمایل دارند جنبه فنی یک پروژه را محدود کنند. بیشتر علاقه مندان به کریپتو ممکن است برای خواندن مقاله بسیار فنی که مورد علاقه آنهاست وقت بگذارند. با این حال، هنوز هم برای همه مناسب نیست، به خصوص اگر به دنبال سرمایه گذار هستید. ممکن است خیلی خسته کننده باشد یا علیرغم علاقه یا توانایی آنها برای سرمایه گذاری در یک پروژه، زمان کافی را نداشته باشند. لایت پیپر مطابق با نامش، هدفش این است که نسخه سبک تر وایت پیپر جامع تر باشد. بنابراین، از نظر فنی، تفاوت بین وایت پیپر و لایت پیپر چیست؟

وایت پیپر طولانی، کامل و فنی است. دقیقاً مانند یک مقاله دانشگاهی، وایت پیپر شما یک رکورد کاملاً مستند از تمام جزئیاتی است که سرمایه گذاران شما می خواهند در مورد پروژه بدانند.

در همین حال، هدف یک مقاله چاپی ارائه تمام جزئیات اساسی در مورد پروژه است و در عین حال، چیزها را “سبک” نگه می دارد. این طراحی شده است تا علاقه حتی کسانی را که ممکن است وقت یا تمایلی برای خواندن یک مقاله بسیار فنی نداشته باشند جلب کند. مانند تریلر یک فیلم، یک مقاله کوتاه است اما با جزئیات کافی در مورد پروژه که علاقه خوانندگانش را برانگیزد.

لایت پیپرها چگونه نوشته می‌شوند؟

هنگامی که یک پروژه‌ی ارز دیجیتال آماده شد، گام بعدی هنگام شروع عرضه اولیه کوین (ICO)، نوشتن یک لایت پیپرِ خوب است. اگرچه ممکن است وسوسه‌انگیزترین و ساده‌ترین راه این باشد که لایت پیپر را فقط با جدا کردن قسمت‌هایی از وایت پیپر و کنار هم گذاشتن آن‌ها آماده کرد، اما این کار از اخلاق حرفه‌ای به دور است.

درعوض، نوشتن وایت پیپر اولین قدم مهم در فرایند ICO است؛ به عبارتی شکست یا پیروزی پروژه به این کار بستگی دارد. چرا که سرمایه گذاران بالقوه در وهله اول با لایت پیپر روبه‌رو می‌شوند و طبق آن تصمیم می‌گیرند که در پروژه سرمایه‌گذاری کنند یا آن را نادیده بگیرند.

البته دقت داشته باشید که همه چیز به لایت پیپر خلاصه نمی‌شود و تلاش‌های بازاریابی و تبلیغاتی نیز در موفقیت پروژه‌ها بسیار موثرند. اما بیایید واقع‌بین باشیم: همه لایت پیپر شما را کامل نمی‌خوانند! به خصوص در فضایی که معاملات سریع انجام می‌شود، مردم نیز نمی‌خواهند وقت خود را با مرور صفحات مختلف چیزی که ممکن است در آن سرمایه‌گذاری نکنند، هدر بدهند.

وایت پیپر پروژه ارز دیجیتال می‌بایست شامل هدف محصول، نحوه استفاده از فناوری بلاک چین در پروژه و نحوه پشتیبانی اقتصاد توکن را بیان کند. همچنین باید حاوی اطلاعاتی در مورد تیم فعلی، محصول، موارد استفاده و برنامه‌های کاربردی و همچنین بودجه و هزینه‌های پیش بینی شده باشد.

بهتر است لایت پیپر و وایت پیپر از نظر سبک، زبان و لحن نوشتاری یکسان باشند. هدف این است که یک جریان طبیعی برای خواننده از لایت پیپر به وایت پیپر به وجود بیاید. از این رو، اصولاً همان تیم یا شخصی که وایت پیپر را نوشته است، در حالت ایده آل مسئول نگارش لایت پیپر نیز هست. تا جایی که ممکن است، سعی کنید لایت پیپر و وایت پیپر خود را از نظر سبک، زبان و لحن نوشتاری ثابت نگه دارید. هدف این است که یک جریان طبیعی برای خواننده از مقاله شما به کاغذ سفید شما داشته باشد. از این رو، همان تیم یا شخصی که وایت پیپر شما را نوشته است، در حالت ایده آل باید مسئول لایت پیپر نیز باشد. بنابراین یک لایت پیپر رمزارز باید شامل چه مواردی باشد؟ در حالت ایده‌آل، باید خلاصه‌ای در سطح بالا از ایده کسب‌وکارتان، مشکلی که به آن می‌پردازید، بازار و اندازه آن، ارزش پیشنهادی منحصربه‌فرد پروژه‌تان و سایر جزئیات مرتبط داشته باشید. در مورد پولی که قرار است جمع آوری کنید و نحوه استفاده از آن صحبت کنید.

تا حد امکان از نوشتن فرمول‌های پیچیده‌ای که مخاطبان عمومی شما نمی‌فهمند، دوری کنید و از توضیح بیش از حد اجتناب کنید. به آنچه ضروری است پایبند باشید و آن را طوری بنویسید که در حال نوشتن یک طرح فروش آسانسور هستید.

در ادامه اجزای ایده آل یک لایت پیپر را مشاهده می کنید. توجه داشته باشید که ممکن است جزئیات یا نقاط مورد علاقه دیگری وجود داشته باشد که ممکن است بخواهید بسته به پروژه خود برجسته کنید. به راحتی می توانید آنها را به عنوان بخش های مستقل اضافه کنید یا آنها را در مناسب ترین جزء ترکیب کنید.

هر چقدر هم که ممکن است وسوسه انگیز باشد که خوانندگان خود را با تمام نکات فنی پروژه شگفت زده کنید، فعلاً از اصطلاحات یا زبان فنی دوری کنید. وایت پیپر شما با خوانندگان شما به جنبه های فنی پروژه شما می پردازد.

ثبت دیدگاه

کد امنیتی

0دیدگاه

دیدگاهی ثبت نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهتان ثبت میشود.