توکنیزه کردن دارایی‌های واقعی در بلاک چین

توکنیزه کردن دارایی‌های واقعی در بلاک چین

توکنیزه کردن دارایی به‌معنی ایجاد توکن‌های دیجیتالی معادل با دارایی‌های جهان واقعی روی بلاک چین است.این نوع از دارایی‌های دیجیتال ازطریق نوعی از توکن‌ها به نام «توکن‌های سهامی» نمایش داده می‌شوند. توکنیزه کردن دارایی‌ها یکی

از کاربردهای بلاک چین است که امکان خرید و فروش دارایی‌هایی دیجیتالی را روی دفتر‌کل توزیع‌شده امکان‌پذیر می‌کند.

در این روش، می‌توان ارزش و حق مالکیت دارایی‌های واقعی و خارج از زنجیره را به‌واسطه توکن‌های بلاک چینی منتقل کرد. به فرآیند تبدیل دارایی‌های واقعی به دارایی‌های دیجیتال در بلاکچین توکنیزه کردن دارایی‌ها می‌گویند. این امر باعث می‌شود تا مالکیت جزئی از دارایی‌ها ممکن شود.

توکنیزه کردن (tokenization) می‌تواند نحوه سرمایه‌گذاری در دارایی‌ها را تغییر دهد. امکان توکنیزه کردن هرگونه دارایی از قبیل املاک و مستغلات، نقاشی، فلزات گرانبها و سهام شرکت‌ها در بلاک چین وجود دارد. توکنیزه کردن دارایی به روند تبدیل دارایی‌های واقعی به دارایی‌های دیجیتال اشاره دارد. قراردادهای هوشمند (Smart Contract) و بلاک چین (BlockChain) را برای مدتی فراموش کنید. تصور کنید قصد دارید در حوزه املاک و مستغلات سرمایه گذاری کنید، اما 5,000 دلار در اختیار دارید. ممکن است بخواهید با مقادیر اندک شروع کنید و به مرور ​​سرمایه‌تان را افزایش دهید. به عنوان مثال، هدفتان این است که هر دو یا سه ماه، مبلغی را سرمایه گذاری کنید. این روش ممکن است در صنعت املاک و مستغلات نامعقول به نظر برسد. زیرا نمی‌توان تنها چهار یا پنج متر مربع از یک آپارتمان را خریداری کرد.

اکنون، وضعیت را معکوس کنید. شما مالک یک آپارتمان هستید و سریعا به پول نیاز دارید. ارزش آپارتمان شما 200,000 دلار بوده، اما شما تنها 30,000 دلار لازم دارید. آیا می‌دانید چگونه می‌توانید از آن ملک برای بدست آوردن پول مورد نیازتان استفاده کنید؟

در اینجا، توکنیزه کردن مطرح می‌شود. بااستفاده از این روش می‌توان حقوق مالکیت یک دارایی را به صورت یک توکن دیجیتالی تعریف کرد. آپارتمان شما با ارزش 200,000 دلار، قابل تبدیل به 200,000 توکن بوده و هر توکن برابر با 0.0005 درصد سهم آپارتمان است. توکن‌ها در هر پلتفرمی که از قراردادهای هوشمند پشتیبانی کند، صادر می‌شوند. به عنوان مثال، می‌توان به بلاک چین اتریوم اشاره کرد. هنگامی که یک کاربر یک توکن خریداری می‌کند، به این معناست که مالک 0.0005 درصد از آن دارایی است. چنانچه فردی 80,000 توکن بخرد، 40 درصد از آن دارایی را در اختیار دارد و اگر همه 200,000 توکن را خریداری کند، مالک 100 درصد از آن دارایی می‌باشد.

بلاکچین، یک دفترکل (لجر) تغییرناپذیر بوده و تضمین می‌کند هنگامی که توکن خریداری شود، مالکیت از بین نمی‌رود، خواه در رجیستری تحت نظارت دولت ثبت شده باشد یا خیر. اکنون مشخص می‌شود که چرا بلاک چین به چنین خدماتی اختصاص یافته است. بنابراین، می‌توان یک دارایی را توکنیزه کرد و سپس به صورت دیجیتالی در بلاک چین ارائه داد.

از آنجا که توکنیزه کردن در افزایش نقدینگی، کاهش هزینه‌ها و تسویه حساب سریع‌تر نقش دارد، لذا، در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سازوکار توکنیزه کردن دارایی

اولین قدم در بررسی توکنیزه کردن دارایی‌ها، درک نقش قراردادهای هوشمند در تبدیل‌کردن دارایی‌ها به معادل دیجیتالی آن است. توکن‌های دیجیتالی که پشتوانه آن‌ها دارایی است، ازطریق قراردادهای هوشمند کنترل و به‌کار گرفته می‌شوند.

در قراردادهای هوشمند، شرایط طرفین قرارداد به‌صورت کدهای کامپیوتری در شبکه بلاک چین قرار می‌گیرد و با این کار قراردادهای هوشمند به‌طورخودکار ملزم به اجرا می‌شوند؛ یعنی اگر یکی از شرایط قرارداد برقرار شود، نتیجه شرط به‌صورت خودکار و بدون دخالت طرفین قرارداد به‌طورقطعی انجام می‌شود.

ازآن‌جاکه قرارداد هوشمند بر بستر بلاک چین اجرا می‌شود، شفاف و دقیق است و تاریخچه شروط و داده‌ها به‌صورت عمومی دراختیار کاربران قرار داد. از‌نظر فنی، توکنیزه کردن به ایجاد کدهای اطلاعاتی اشاره می‌کند که دربرگیرنده عناصر اصلی یک دارایی هستند و در‌عین‌حال امکان تعامل کاربر با شکل دیجیتالی دارایی را فراهم می‌کنند.

چرا دارایی‌هایمان به صورت توکن درآوریم؟

عدم محدودیت منطقه‌ای یک سرمایه گذار می‌تواند در ملکی واقع در هر نقطه از جهان سرمایه گذاری کند، بدون اینکه آن ملک را از نزدیک دیده باشد. سرمایه گذاری در این حوزه، ایمن، سریع و آسان خواهد بود.

حذف واسطه‌ها حصول توافق در معاملات معمولاً زمان‌بر است. زیرا، تأیید مستندات تراکنش‌ها و صلاحیت سرمایه‌گذار توسط نهادهای خارجی، هزینه‌های اضافی را به روند کار تحمیل می‌کند. اما، توکنیزه کردن دارایی‌ها نیاز به واسطه‌ها را مرتفع می‌کند، زیرا بلاک چین از قابلیت لازم در ایجاد تغییرناپذیری و شفافیت برخوردار است.

مالکیت کسری از دارایی با دیجیتالی شدن دارایی‌ها قابلیت تقسیم آنها بیشتر می‌شود. بنابراین، سرمایه گذاران می‌توانند حتی درصد کمی از دارایی‌های توکنیزه شده را خریداری و در آنها سرمایه گذاری کنند. به عنوان مثال، شما می‌توانید تنها 10 درصد از دارایی توکنیزه شده یک ملک را خریداری کنید. این امر، موانع ورود میلیاردها سرمایه گذار به این بازار را به طور چشمگیری رفع می‌کند.

نقدینگی بهبود یافته ورود فرآیند سرمایه‌گذاری در بلاک چین، تعارض‌های موجود را کاهش می‌دهد. توکنیزه کردن دارایی ضمن تضمین انطباق، انتقال خودکار مالکیت را امکان‌پذیر می‌کند. با کاهش پیچیدگی‌ها و هزینه‌ها، دارایی‌های توکنیزه شده امکان سرمایه گذاری با ارز فیات و معاملات P2P در صرافی‌های مجاز را فراهم کرده که این امر می‌تواند نقدینگی را بهبود بخشد.

تراکنش‌های سریع و ارزان از آنجا که تراکنش و انتقال توکن‌ها با قراردادهای هوشمند انجام می‌شود، فرایند مبادله خودکار است. اتوماسیون می‌تواند بار ناشی از خرید و فروش را بدون نیاز به هیچ واسطه‌ای کاهش دهد. در نتیجه، معامله با کارمزد تراکنش کمتری انجام می‌شود.

سرمایه گذاران بیشتر از گذشته، معامله دارایی‌های دنیای واقعی در تقسیم پذیری با محدودیت‌هایی روبرو بوده است. اما توکنیزه کردن دارایی این محدودیت را با امکان خرید یا فروش توکن‌هایی که نمایانگر مالکیت کسری از دارایی هستند، برطرف می‌کند. این امر سبب می‌شود که سرمایه گذاران بیشتری در روند سرمایه گذاری حضور یابند. توکنیزه کردن، فرصت‌هایی را در اختیار گروه جدیدی از سرمایه گذاران قرار داده و به آنها امکان می‌دهد پورتفوی سرمایه گذاری خود را با دارایی‌هایی که قبلاً توانایی خرید آن را نداشتند، متنوع کنند.

با توجه به دلایل بالا می‌توان نتیجه گرفت که توکنیزه کردن در سال‌های آینده نیز به وقوع خواهد پیوست و فرصت‌های متعددی را در اختیار گستره‌‌ای از طبقات دارایی (asset class) قرار خواهد داد.

مزایای توکنیزه کردن دارایی

توکنومیکس به صادرکنندگان توکن‌های دیجیتال کمک می‌کند تا هزینه‌های ایجاد و خرید و فروش سهام کاهش یابد. برای مثال، دارایی‌های مشهود (Tangible) مانند آثار هنری یا دارایی‌های غیرمشهود (Intangible) مانند املاک را می‌توان در بازارهای ثانویه معامله و با این کار «نقدپذیری» بیشتری برای فروشندگان و سرمایه‌گذاران ایجاد کرد.

علاوه‌بر‌این، با وجود «تاریخچه تغییرناپذیر» حق مالکیت و حقوق طرفین قرارداد را می‌توان به‌صورت مستقیم در توکن قرار داد. با این کار فروشندگان و سرمایه‌گذاران متوجه جزئیاتی مانند صاحب اصلی توکن و فروشنده کنونی می‌شوند. همچنین، قرارداد هوشمند خودکار به کاهش کارمزدها و انجام سریع تراکنش‌ها کمک و مسئولیت‌های مدیریتی بازنگری و تأیید تراکنش‌ها را کم می‌کند.

ناگفته نماند ارسال و دریافت مستقیم تأیید و اتمام تراکنش می‌تواند به‌صورت خودکار انجام شود. این امر موجب می‌شود تراکنش‌ها به‌جای چندین ساعت یا چندین روز، به‌سرعت و تنها در چند ثانیه انجام شوند. درنتیجه، مدیریت دارایی توکنیزه بهبود بازدهی بازار و مبادله‌های کالا و خدمات را در پی دارد. از دیگر مزایای توکنیزه کردن دارایی می‌توان به مشارکت بیشتر افراد و امکان ترید ۲۴ ساعته در ۷ روز هفته در بازارهای جهانی اشاره کرد.

برترین پلتفرم های توکنیزه کردن دارایی

با درک واضحی از اصول اولیه توکنیزه کردن دارایی و عملکرد پلتفرم های تبدیل دارایی به توکن، ممکن است مشتاق باشید که بهترین پلت فرم این کار در بازار را کشف کنید. در اینجا مروری بر برخی از نام‌های برتر در میان پلتفرم‌های توکن‌سازی دارایی آمده است. tZERO مهمترین مورد در فهرست پلتفرم توکنیزه کردن دارایی، tZERO با بودجه چشمگیر 330 میلیون دلار است. این پلتفرم، توکنیزه کردن را با مزایای کیف پول ارزهای دیجیتال ارائه می دهد. کاربران می توانند از مزایای یک بازار برای تجارت اوراق بهادار دیجیتال خصوصی استفاده کنند. جالب اینجاست که tZERO یکی از اولین موردها در بازی توکن‌سازی دارایی بود. این پلتفرم از حمایت Overstock، یک شرکت سهامی عام برخوردار است، و در نتیجه اعتبار tZERO را برای توکن‌سازی دارایی بالا می‌برد.

tZERO یک راه حل سفارشی برای کمک به صادرکنندگان در توکنیزه کردن آسان تر اوراق بهادارشان ارائه می دهد. علاوه بر این، صادرکنندگان همچنین می توانند توکن ها را در tZERO ATS یا سیستم معاملاتی جایگزین بیاورند. سرمایه گذاران می توانند توکن ها را در tZERO ATS خریداری یا بفروشند. مورد قابل توجه استفاده از tZERO، که آن را به محبوب ترین پلت فرم توکنیزه کردن دارایی تبدیل کرد، برای Aspen Digital است. اوراق بهادار Aspen Digital در سال 2020 معاملات خود را در tZERO ATS با نمایندگی سهم در سهام St. Regis Aspen Report آغاز کرد.

ADDX مورد بعدی، ADDX می باشد. ADDX که مستقر در سنگاپور است، پشتیبانی کافی را از شرکت‌ها در افزایش سرمایه با امکان تولید اوراق بهادار دیجیتال، ارائه می‌کند. شرکت‌ها برای بهره‌گیری از مزایای توکن‌سازی دارایی در پلتفرم، باید فرآیند بررسی دقیق ADDX را پشت سر بگذارند. بازار ADDX یک پلتفرم امیدوارکننده برای ارائه اوراق بهادار دیجیتال برای طیف متنوعی از سرمایه گذاران می باشد.

یکی از مهم ترین نکات برجسته ADDX، تمرکز بر بررسی دقیق است. ADDX مشارکت سرمایه گذاران معتبر را فقط در پلت فرم تضمین می کند. با این حال، ADDX امکان انعطاف پذیری را برای تجارت اوراق بهادار دیجیتال از صندوق های تامینی و سهام خصوصی فراهم می کند.

Bitbond شهرت Bitbond به عنوان یکی از ورودی‌های قابل اعتماد در میان پلتفرم‌های توکنیزه کردن دارایی غیرقابل انکار است. از سال 2013، این یک پلتفرم برتر توکنیزه کردن دارایی با سابقه فعالیت چشمگیر در فضای تبدیل دارایی به توکن بوده است. باید توجه داشت که پایگاه مشتریان Bitbond شامل بانک ها، اپراتورهای صندوق و همچنین صادرکنندگان می شود.

طبق ادعای Bitbond، بانک‌ها از راه حل سفید خود برای ساده‌سازی فرآیند انتشار اوراق قرضه استفاده می‌کنند. راه حل برچسب سفید Bitbond کاهش قابل توجهی در هزینه های کلی ارائه می دهد و در نتیجه مزیت رقابتی بهتری را برای مشتریان خود تضمین می کند. جالب اینجاست که Bitbond یکی از عوامل محرک برای معرفی اولین STO آلمان در سال 2019 بود. این پلتفرم به توکن کردن اوراق قرضه کمک کرد و به سرمایه گذاران امکان دیده شدن از طریق خرید Bitbond Token را داد.

Tokensoft Tokensoft فناوری مورد نیاز برای صدور دارایی‌های دیجیتال در شبکه بلاک چین مورد نظر شما را فراهم می کند. Tokensoft دارای مشتریانی است که شامل بانک های سرمایه گذاری، استارت آپ ها، شرکت ها و صندوق ها می شود. علاوه بر این، پلتفرم توکن‌سازی را نیز ارائه می‌کند که به کاربران در شکل گیری نیازهای انطباق کمک می‌کند. کاربران می توانند از این مزیت برای دارایی های دیجیتال و همچنین اوراق بهادار دیجیتال بهره مند شوند.

اخیراً، Tokensoft با همکاری Anchorage و Arca Labs، اولین امنیت ثبت شده توسط SEC در بلاک چین را با موفقیت معرفی کرده است. این صندوق شامل خزانه‌داری‌های ایالات متحده و معاملات به شکل توکن‌های ArCoin موجود در بلاک چین اتریوم است.

Securrency در نظر گرفتن Securrency به عنوان محبوب‌ترین پلتفرم توکن‌سازی دارایی ، زمانی که توانایی‌های آن را درک کنید، اغراق‌آمیز نیست. Securrencyابزارهای مبتنی بر بلاک چین را برای واسطه های معاملات ، صادرکنندگان و همچنین ATS یا اپراتورهای سیستم معاملاتی جایگزین ارائه می دهد. ابزارهای موجود در Securrency به کاربران در صدور، نگهداری و تجارت اوراق بهادار توکن شده با انعطاف پذیری کمک می کند. این پلتفرم توکنیزه کردن دارایی، دو استاندارد توکن متمایز مانند CAT-20 و CAT-721 را توسعه داده است.

با کمک استانداردهای unique token ، پلتفرم توکنیزه کردن دارایی مزیت سازگاری با پلتفرم های مختلف بلاک چین را ارائه می دهد. در نتیجه، Securrency به راحتی بهترین پلتفرم توکنیزه کردن دارایی برای سطوح افزایش یافته نقدینگی است. لازم نیست نگران محدودیت های یک ledger خاص باشید، زیرا می توانید اوراق بهادار دیجیتالی شده را از طریق Securrency در شبکه های مختلف بلاکچین سازگار معامله کنید.

ConsenSys Codefi نمی‌توان از نام ConsenSys Codefi در جستجوی پلتفرم برتر توکنیزه کردن دارایی، به ویژه با توجه به عملکرد خوبی که داشته گذشت. ConsenSys Codefi مجموعه ای جامع از برنامه های بلاک چین را ارائه می دهد که برای مشتریان سازمانی طراحی شده است. Codefi Assets که تنها به توکنیزه کردن دارایی در کنار مدیریت دارایی‌های دیجیتال اختصاص دارد، استانداردهای انعطاف‌پذیری در توکن کردن دارایی را بازتعریف می‌کند. با استفاده از اتریوم، ConsenSys ظاهراً بیش از 1 میلیارد دلار در پروژه های توکن سازی، راه اندازی ها و دارایی های دیجیتال جمع آوری کرده است. یکی دیگر از نکات جالب توجه ConsenSys Codefi مشارکت جامعه بزرگی از توسعه دهندگان است. در عین حال، این پلتفرم نیازهای توکنیزه کردن دارایی بسیاری از شرکت های جهانی را نیز پوشش می دهد. با پشتیبانیِ ConsenSys، ConsenSys Codefi می تواند به راحتی به بهترین پلتفرم این حوزه تبدیل شود.

Tokeny Solutions افرادی که به دنبال محبوب ترین پلتفرم توکنیزه کردن دارایی هستند ممکن است با راهکارهای Tokeny نیز مواجه شوند. پلتفرم T-REX Tokeny Solutions ارزش زیادی را برای توکن کردن دارایی ارائه می دهد. عملکردهای انحصاری برای صدور، مدیریت و انتقال توکن های امنیتی ارائه می دهد. جالب اینجاست که این پلتفرم برای سرمایه گذاران و همچنین صادرکنندگان مناسب است و زمینه های مناسبی برای ارتباط بین آنها فراهم می کند.

سایر قابلیت‌های قابل توجه موجود در پلتفرم‌های T-REX، مانند ورود سرمایه‌گذار، گزارش‌گیری و فرآیند بازیابی توکن، آن را جالب می‌کند. در بالای آن، شما همچنین می توانید عملکردهایی برای اجرای انطباق با پلت فرم T-REX پیدا کنید. Tokeny Solutions همچنین سزاوار توجه ویژه در لیست پلتفرم‌های توکنیزه کردن دارایی برای سیستم هویت مبتنی بر بلاک چین است که به نام ONCHAINID شناخته می شود. سیستم هویت شناسایی آسان تر سرمایه گذاران و موسسات را تسهیل می کند.

Securitize در جستجوی برترین پلتفرم توکن کردن دارایی به Securitize می رسیم. Securitize یک پلت فرم سرتاسری end-to-end را برای فعال کردن جمع آوری کمک ها ارائه می دهد. Securitize پلتفرم پشتیبانی جامعی را برای تمام مراحل فرآیند، از صدور اولیه تا ترید در بازار ، ارائه می‌کند. می توانید انواع مختلفی از برنامه ها را در Securitize برای افزایش سرمایه بیابید، مانند Reg. D، Reg. D + Reg. S و Mini-IPO.

کسب و کارها می توانند پس از فرآیند صدور، فهرستی را در بازارهای اوراق بهادار پیدا کنند. بازارهای Securitize به شما یک بازار اولیه و همچنین انعطاف پذیری برای معاملات ثانویه می دهد. سرمایه گذاران به راحتی می توانند اوراق بهادار دیجیتالی تازه تولید شده را خریداری و بفروشند. مهمتر از همه،Securitize به راحتی محبوب ترین پلتفرم توکنیزه کردن دارایی با اعتبار SEC و FINRA است.

Polymath یکی دیگر از موارد برجسته در میان بهترین پلتفرم ها برای توکن کردن دارایی، Polymath است. این پلتفرم بر توسعه، صدور و مدیریت توکن های دیجیتال در شبکه بلاک چین تمرکز دارد. قابل توجه ترین نکته در مورد Polymath این است که استاندارد توکن ERC-1400 را معرفی کرده است که از آن به عنوان “استاندارد توکن امنیتی” یاد می شود. با چنین استاندارد توکن منحصر به فردی، Polymath یک رویکرد استاندارد برای ایجاد، تجارت و مدیریت توکن های امنیتی ارائه کرده است.

به عنوان بهترین پلتفرم توکنیزه کردن دارایی، Polymath پایه و اساس ایجاد بیش از 200 توکن را ارائه کرده است. اکنون، Polymath در حال کار بر روی معرفی یک بلاک چین خاص، Polymesh، برای تجارت توکن های امنیتی است.

Harbor آخرین مورد در میان گزینه های مختلف در فهرست پلتفرم های توکنیزه کردن دارایی، Harbor می باشد که یک پلت فرم سرمایه گذاری دیجیتال مبتنی بر بلاک چین است. Harbor به عنوان یک پلت فرم سرمایه گذاری امیدوارکننده برای دارایی های جایگزین و حفظ مبادلات، سوابق و همچنین مالکیت اوراق بهادار خصوصی عمل می کند. Harbor به عنوان ابزاری مؤثر برای ساده‌سازی پذیرش پردازش و اشتراک در کنار گشودن جایگزین‌های جدید برای نقدینگی عمل می‌کند. این پلتفرم به سرعت در بین پلتفرم های برتر توکن کردن دارایی با سهولت استفاده، رشد زیادی کرده است

ثبت دیدگاه

کد امنیتی

0دیدگاه

دیدگاهی ثبت نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهتان ثبت میشود.