میم کوین چیست؟ و تاثیر آن در بازار ارزهای دیجیتال

میم کوین چیست؟ و تاثیر آن در بازار ارزهای دیجیتال

میم کوین‌ها Meme Coins در دنیای ارزهای دیجیتال، به شکل روزافزون در حال کسب محبوبیت هستند این موضوع برای بسیاری از افراد سراسر جهان روشن است که بیت‌کوین تنها رمزارز موجود نیست. رمزارزهایی که مبتنی بر میم هستند

در طول سال‌ها طرفداران زیادی پیدا کرده‌اند. امروزه اغلب میم کوین‌ها اگرچه به عنوان یک شوخی ایجاد می‌شوند اما به تدریج می‌توانند محبوبیت و طرفداران زیادی پیدا کنند و به جریان اصلی بپیوندند.در حالی که بیت‌کوین سال‌ها موضوع گفتگو بین سرمایه‌گذاران و عموم مردم بوده است، میم کوین‌ها تنها در یکی دو سال گذشته وارد جریان اصلی شده‌اند. به طور خلاصه، میم کوین‌ها رمزارزهایی هستند که از میم‌ها و جوک‌های اینترنتی الهام گرفته شده‌اند. به عنوان مثال، دوج‌کوین از یک عکس پربیننده سگی از نژاد شیبا اینو الهام گرفته شده است. این رمزارزها اغلب قرار نیست که جدی گرفته شوند اما با خرید گسترده اعضای جامعه، فراگیر می‌شوند. یک میم کوین به محض اینکه محبوبیت پیدا می‌کند و ارزش آن افزایش می‌یابد، سرمایه‌گذاران خرد نیز به خرید آن روی می‌آورند و باعث رشد بیشتر آن می‌شوند.

بحث میم کوین‌ها در اوایل سال ۲۰۲۱ داغ شد؛ زمانی که افراد مشهوری مانند ایلان ماسک Elon Musk، مارک کوبان Mark Cuban و اسنوپ داگ Snoop Dogg از دوج‌کوین حمایت کردند و تنها در طول ۲۴ ساعت باعث رشد ۸۰۰ درصدی آن شدند. از آن زمان نیز، پس از هر توییت ایلان ماسک در مورد دوج‌کوین، این میم کوین شاهد افزایش قیمت بوده است. از طرفی، میم کوین‌ها معمولا دارای مکانیزم توکن‌سوزی یا از گردش خارج کردن تعدادی از آن‌ها از گردش نیستند، بنابراین تعداد آن‌ها به صورت مداوم افزایش می‌یابد. از این رو، ارزش هر واحد از آن‌ها معمولا بسیار پایین است. پس از انتشار یک تبلیغ بود که ایده ساخت میم کوین ها به منظور تمسخر بازار ارزهای دیجیتال به وجود آمد. به مرور با گذشت زمان میم کوین ها به سرعت در فضای مجازی وایرال شدند و کم کم عکس میم کوین ها به روی مجله ها آمد. در واقع همین که همه ی مردم راجع به آن ها حرف می زدند باعث شد تا میم کوین ها محبوبیت زیادی بین مردم پیدا کنند. در ادامه این محبوبیت موجب شد تا میم کوین ها دارای ارزش شوند و پس از آنکه میم کوین هایی مانند دوج کوین در لیست صرافی هایی همچون یونی سواپ، صرافی بالانسر و پولونیکس قرار گرفت، قیمت آن ها به شدت رشد کرد. به مرور به خانواده میم کوین ها اضافه شد و تعداد توکن های این خانواده بیشتر شد.

در واقع میم کوین یک اصطلاح ارز دیجیتال برای ارزهای رایج است که گاهی با "میم های" کمیک یا متحرک نشان داده می شود که توسط معامله گران و دنبال کنندگان مشتاق پشتیبانی می شود. در حالی که میم کوین ها ممکن است سرگرم کننده باشند، سرمایه گذاری های بسیار پرخطری نیز هستند و ممکن است ارزش ذاتی کمی داشته باشند یا اصلاً ارزش نداشته باشند.

همانطور که گفته شد میم کوین ها ارزهای دیجیتال الهام گرفته شده از میم هستند. سکه‌های میم یک ژانر ارز دیجیتال هستند که به‌طور ساده به عنوان داشتن یک جامعه آنلاین پرشور که از رشد این ارز حمایت می‌کند، تعریف می‌شود. آنها گاهی اوقات با شخصیت های متحرک یا تصاویر میم حیوانات شناسایی می شوند. اولین میم کوین ایجاد شده Dogecoin (DOGE) بود. DOGE که در سال 2013 به عنوان یک تقلید مسخره آمیز راه اندازی شد، از میم محبوب Doge یک سگ ژاپنی Shiba Inu الهام گرفته شد. این ارزها در مقایسه با ارزهای دیجیتال اصلی مانند بیت کوین (BTC) و اتر (ETH) بسیار ناپایدار هستند. این احتمالاً به این دلیل است که میم کوین ها توکن های به شدت جامعه محوری هستند. قیمت آنها معمولاً تحت تأثیر رسانه های اجتماعی و احساسات جامعه آنلاین قرار دارد. برای این میم کوین ها اغلب تبلیغات زیادی انجام می گیرد اما FOMO و ریسک مالی را نیز به همراه دارد. در حالی که این موضوع درست است که برخی از معامله گران با سکه های میم ثروتمند شدند، بسیاری از آنها به دلیل نوسانات بازار پول خود را از دست دادند.

در سال 2021، بازار سکه های میم کوین شاهد رشد تصاعدی، به ویژه سکه های میم با تم سگ بود. از نوامبر 2021، یکی از محبوب ترین "نژادها" Dogecoin (DOGE) و رقیب آن Shiba Inu (SHIB) است. در واقع به اعتقاد برخی، سال 2021 سال "سگ ها" برای رمزارزها بود. دوج کوین (DOGE) و شیبا اینو (SHIB) پیشتاز سکه‌های میم بودند و از نظر قیمت و ارزش بازار به شدت افزایش یافتند. از نوامبر 2021، DOGE از ابتدای سال بیش از 8000٪ افزایش یافته است و از نظر ارزش بازار در CoinMarketCap در رتبه نهم قرار دارد. رقیب آن، SHIB، از ژانویه بیش از 60،000،000 درصد پامپ شد.

تاریخچه میم کوین‌ها

کلمه میم کوین از دو بخش تشکیل شده است. کلمه میم به معنای یک آیتم فرهنگی (مانند یک تصویر، ویدیو یا عبارت) استفاده می‌شود که به طور گسترده در اینترنت پخش شده است و به عنوان یک شوخی مورد استفاده به کار گرفته می‌شود.

اصطلاح میم کوین برای اولین بار در سال ۲۰۱۳ استفاده شده است. این اصطلاح در ابتدا برای دوج‌کوین، یک ارز دیجیتال مبتنی بر میم دوج به کار رفت. دوج‌کوین به عنوان یک شوخی برای به تمسخر گرفتن سایر رمزارزها مانند بیت‌کوین ایجاد شد. با این حال، دوج‌کوین از آن زمان شاهد افزایش قیمت و محبوبیت بوده و در مقاطعی رشد قابل توجهی را تجربه کرده است. به دنبال افزایش محبوبیت دوج‌کوین و سهولت ایجاد چنین توکن‌هایی، میم کوین‌های دیگری نیز وارد بازار شدند که یکی از معروف‌ترین آن‌ها در حال حاضر شیبا اینو است. به طور کلی می توان گفت میم کوین ها دسته ای از ارزهای دیجیتال هستند که پشتوانه فنی ندارند، بر پایه شوخی و تمسخر بازار کریپتوکارنسی به وجود آمده اند و در واقع پشتوانه آن ها محبوبیت مردمی می باشد.

میم کوین‌ها چگونه کار می‌کنند؟

در حالی که ممکن است میم کوین‌ها منشا متفاوتی نسبت به سایر رمزارزها داشته باشند اما عملکرد آن‌ها کاملا مشابه است. میم کوین‌ها و سایر ارزهای دیجیتال به جای اینکه شکلی قانونی از یک ارز باشند، دارایی‌هایی هستند که مشابه سهام و سایر سرمایه‌گذاری‌ها عمل می‌کنند.

این ارزهای دیجیتال با استفاده از فناوری بلاک‌چین که یک دفتر کل دیجیتال غیرمتمرکز بوده است و سوابق تراکنش‌ها را نگهداری می‌کند، کار می‌کنند.

مانند سایر ارزهای دیجیتال، برخی از میم کوین‌ها از طریق فرآیندی به نام ماینینگ ایجاد می‌شوند. به عنوان مثال، دوج‌کوین توسط افراد یا گروه‌هایی استخراج می‌شود که فرمول‌های پیچیده ریاضی و جبری را حل می‌کنند. افرادی که موفق می‌شوند بلاک‌های جدید استخراج کنند، معمولا به عنوان پاداش، رمزارز دریافت می‌کنند. مولفه ارزان بودن قیمت، یکی از دلایل محبوبیت میم کوین‌ها به شمار می‌رود زیرا افراد می‌توانند تعداد زیادی از آن‌ها را به سرعت خریداری کنند.

همچنین به لطف توسعه نرم‌افزارها، اکنون تقریبا هر فردی می‌تواند یک میم‌ کوین بسازد. با حداقل تلاش، می‌توان یک موضوع روز را به میم کوین تبدیل کرد.

میم کوین‌ها چگونه کار می‌کنند؟

در حالی که ممکن است میم کوین‌ها منشا متفاوتی نسبت به سایر رمزارزها داشته باشند اما عملکرد آن‌ها کاملا مشابه است. میم کوین‌ها و سایر ارزهای دیجیتال به جای اینکه شکلی قانونی از یک ارز باشند، دارایی‌هایی هستند که مشابه سهام و سایر سرمایه‌گذاری‌ها عمل می‌کنند.

این ارزهای دیجیتال با استفاده از فناوری بلاک‌چین که یک دفتر کل دیجیتال غیرمتمرکز بوده است و سوابق تراکنش‌ها را نگهداری می‌کند، کار می‌کنند.

مانند سایر ارزهای دیجیتال، برخی از میم کوین‌ها از طریق فرآیندی به نام ماینینگ ایجاد می‌شوند. به عنوان مثال، دوج‌کوین توسط افراد یا گروه‌هایی استخراج می‌شود که فرمول‌های پیچیده ریاضی و جبری را حل می‌کنند. افرادی که موفق می‌شوند بلاک‌های جدید استخراج کنند، معمولا به عنوان پاداش، رمزارز دریافت می‌کنند.

بهترین میم کوین ها

دوج کوین(DOGE)

سر دسته میم کوین ها، ارز دیجیتال دوج کوین می باشد. این ارز دیجیتال نیز مانند تمامی میم کوین ها، بر پایه شوخی ایجاد شد. در سال 2013، بیلی مارکوس به کمک جکسون پالمر این ارز دیجیتال را برنامه نویسی کردند. ارز دیجیتال دوج کوین از هارد فورک ارز دیجیتال لایت کوین به وجود آمده است. لوگوی این ارز دیجیتال، تصویر سگ Shiba Inu می باشد. در چند ماه گذشته این ارز دیجیتال سقف تاریخی خود را زد و به قیمت 0.73 دلار رسید. اکنون نیز با کمی اصلاح در حدود 0.21 تا 0.22 معامله می شود.

امروزه در میان طرفداران بازار ارزهای دیجیتال، دوج کوین به جایگاه ویژه ای رسیده است به طوری که نهنگ های معروفی از جمله ایلان ماسک بارها و بارها از این ارز دیجیتال حمایت کرده اند. کیشو اینو(Kishu inu)

این ارز دیجیتال در سال 2021 به عنوان یک ارز دیجیتال پایه به بازار معرفی شد و عنوان یکی از میم کوین ها و رقیبی برای دوج کوین شناخته می شود. کیشو اینو به عنوان یک توکن تورم زدا نام برده می شود که به صورت سوزاندن و توزیع مجدد به بازار عرضه می شود؛ یعنی وقتی تراکنشی با این ارز دیجیتال انجام می شود، یک درصد از کارمزد سوزانده می شود و یک درصد نیز به توزیع کنندگان داده می شود. همین امر موجب شده است که کارمزد تراکنش های این ارز دیجیتال کمی زیاد باشد. این ارز دیجیتال از شبکه اتریوم استفاده می کند. نکته مهم در رابطه با کیشو اینو، سیاست عادلانه بودن آن است. به طوریکه حتی تیم سازنده آن نیز توکن خاصی در اختیار ندارند و همگی می توانند آن را از بازار آزاد تهیه کنند. هم اکنون کیشو اینو در صرافی های معتبری همچون یونی سواپ، کوین تایگر و بیکی، معامله میشود.

آکیتا اینو(akita) ارز دیجیتال آکیتا اینو نیز عضو جدید خانواده میم کوین ها می باشد که اگر ویژگی های توکنی آن را فاکتور بگیریم، ویژگی مشابه ارز دیجیتال شیبا اینو دارد. این ارز دیجیتال نیز کاملا غیرمتمرکز می باشد و از شبکه اتریوم استفاده می کند.

اولین بار آکیتا اینو در لیست ارزهای صرافی یونی سواپ لیست شد، توسعه دهندگان ارز دیجیتال آکیتا اینو مدعی هستند که نصف این ارز دیجیتال را در استخر نقدینگی یونی سواپ فریز کرده اند و نصف دیگر آن نیز در اختیار ویتالیک بوترین می باشد.

با توجه به اینکه آکیتا اینو ارز دیجیتال جدیدی است، در صرافی های کمتری نسبت به شیبا لیست شده است و حدودا یک دهم شیبا توکن دارد.

برخی کاربران معتقد هستن که آکیتا اینو می تواند دوج کوین بعدی باشد، با توجه به اینکه خود دوج کوین نیز در ابتدا بسیار دور از انتظار ظاهر شد و رشد خوبی داشت، می توان گفت در صورت شرایطی خاص، آکیتا اینو نیز می تواند دوج کوین بعدی باشد.

باید توجه داشت که به طور کلی گروه میم کوین ها پشتوانه خاصی ندارند، بر اساس یک شوخی ایجاد شده اند، پروژه های خاصی را دنبال نمی کنند، در توییت های ایلان ماسک خبری از این ارز دیجیتال نیست و از همه مهم تر هم اکنون هزاران توکن در شبکه اتریوم وجود دارد و دیگر شرایط قدیم که برای دوج کوین وجود داشت برای ارز دیجیتال جدید آکیتو اینو وجود ندارد. شیبا اینو(Shiba Inu)

ارز دیجیتال معروف دیگری از دسته میم کوین ها که با عنوان قاتل دوج کوین نیز شناخته می شود، شیبا اینو می باشد. علت اینکه به این ارز دیجیتال قاتل دوج کوین گفته می شود این است که، شباهت های زیادی به دوج کوین دارد و خود را نسخه بهتر دوج کوین معرفی می کند.

سازنده این ارز دیجیتال شخص ناشناسی با لقب Ryoshi می باشد که در سال 2020 آن را به بازار عرضه کرد. با توجه به اینکه این ارز دیجیتال شبکه اختصاصی ندارد، از شبکه اتریوم (ERC20) استفاده می کند و به همین دلیل است که کارمزد جابجایی آن بسیار زیاد است و در مواردی حتی ممکن است کارمزد، بیشتر از مبلغ مورد انتقال آن باشد. جدا از اینکه شیبا اینو نیز جز دسته میم کوین ها می باشد و هدف اصلی میم کوین ها نیز تمسخر بازار ارزهای دیجیتال است، شیبا اینو هدف دیگری را نیز دنبال می کند. هدف اصلی سازنده این ارز دیجیتال این بود که رفتار ارز دیجیتالی که بدون تبلیغ و پشتوانه است و به صورت کاملا غیرمتمرکز فعالیت می کند، را بررسی کند.

ثبت دیدگاه

کد امنیتی

0دیدگاه

دیدگاهی ثبت نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهتان ثبت میشود.