پل پالی گان چیست؟

پل پالی گان چیست؟

پالی گان یک چارچوب برای تولید شبکه‌های بلاک چینی سازگار با اتریوم و راه حل‌های مقیاس پذیری است. بهبود اکوسیستم اتریوم از طریق فراهم کردن ابزارهای لازم برای ساخت اپلیکیشن‌های مقیاس پذیر غیر متمرکز و هم‌چنین افزایش توان

پردازشی شبکه اتریوم از طریق پایین آوردن کارمزدها، از جمله اهداف این چارچوب هستند. بعضی از محبوب‌ترین پلتفرم‌های دیفای که تاکنون روی Polygon عرضه شده‌اند عبارتند از آوه (Aave)، کرو (Curve) و سوشی سواپ (SushiSwap).

برای تعامل با برنامه‌های غیر متمرکز و ابزارهای موجود در پلتفرم پالی گان، باید ابتدا دارایی‌های خود را به شبکه پالی گان انتقال دهید. اینجاست که پل پالی گان وارد عمل می‌شود. این بریج در واقع یک کانال تراکنش بین زنجیره‌ای و بدون نیاز به اعتماد است که یک راه ارتباطی بین بلاک چین‌های پالی گان و اتریوم ایجاد می‌کند. این پل به کاربران اجازه می‌دهد توکن‌های اتریومی و غیر مثلی (NFT) خود را صرفا از طریق قراردادهای هوشمند به ساید چین (Sidechain) پالی گان انتقال دهند.پالیگان چارچوبی برای ایجاد شبکه های بلاک چین سازگار با اتریوم و راه حل های مقیاس پذیری است. پالیگان بیشتر یک پروتکل به حساب می آید تا یک راه حل. یکی از محصولات اصلی این شبکه، “Polygon SDK” است که به توسعه دهندگان امکان ایجاد شبکه های سازگار با اتریوم را می دهد.

با این حال، ممکن است درباره شبکه پالیگان، زنجیره جانبی اثبات کار و یکی از اولین محصولات فعال شده در اکوسیستم پالیگان شنیده باشید. زنجیره جانبی در اصل یک زنجیره موازی است که به بلاک چین دیگری متصل می شود.

زنجیره های جانبی چندین مزیت دارند. افزایش توان عملیاتی و کارمزد پایین از جمله مهمترین مزیت آنها هستند. اگر قبلا از شبکه پالیگان استفاده کرده باشید، می دانید که در مقایسه با اتریوم بسیار سریع تر و ارزان تر است.

از آنجایی که پالیگان از ماشین مجازی اتریوم (EVM) پشتیبانی می کند، اپلیکیشن های موجود را می توان به راحتی به آن منتقل کرد. این می تواند تجربه ای مشابه اتریوم را به کاربران بدهد، اما با توان عملیاتی بالا و کارمزد پایین که در بالا به آنها اشاره شد.

کاربر چه کارهایی می تواند در پالیگان انجام دهد؟ جای تعجب نیست که کاربر می تواند تمام فعالیت های مشابه در اتریوم را در پالیگان داشته باشد، اما بسیار سریع تر و ارزان تر. برخی از محبوب ترین اپلیکیشن های غیرمتمرکز دیفای، مانند آوه (Aave)، وان اینچ (1inch)، کرو فایننس (Curve) و سوشی سواپ (Sushi) قبلا روی آن نصب شده اند. اما برخی از اپلیکیشن های بومی (مانند کوئیک سواپ (QuickSwap) و اسلینگ شات (Slingshot)) روی آن وجود دارند که در شبکه های دیگر نیستند.

پل Polygon چگونه کار می‌کند؟

پیش از پرداختن به آموزش استفاده از پل پالی گان، ابتدا باید با نحوه عملکرد آن آشنا باشیم. این بریج از معماری اجماع دوگانه (Dual-consensus) برای بهینه سازی سرعت و تمرکزدایی استفاده می‌کند. علاوه بر این، پل Polygon از تغییرات وضعیت دلخواه (Arbitrary State Transitions) روی سایدچین‌ها هم پشتیبانی کرده که با ماشین مجازی اتریوم (EVM) سازگار است. این پل انتقال‌های بین زنچیره‌ای توکن‌ها را به صورت آنی و بدون نیاز به قرار گرفتن کاربر در معرض ریسک دخالت شخص ثالث یا محدودیت‌های نقدینگی بازار انجام می‌دهد.

هنگامی که توکن‌ها از طریق پل پالی گان انتقال می‌یابند، هیچ تغییری در موجودی در حال گردش آن‌ها به وجود نمی‌آید، زیرا توکن‌هایی که از شبکه اتریوم خارج می‌شوند قفل شده و تعداد مشابهی با ارزش برابر در شبکه پالی گان صادر خواهد شد. زمانی هم که توکن‌ها به شبکه اتریوم باز گرداننده شوند، توکن‌های صادر شده در Polygon سوزانده می‌شوند و سپس توکن‌های قفل شده در شبکه اتریوم آزاد خواهند شد.

دو روش انتقال دارایی از طریق بریج پالی گان عبارتند از: پل اثبات سهام (PoS Bridge) و پل پلاسما (Plasma Bridge). پل PoS برای حفظ امنیت شبکه‌اش از الگوریتم اجماع اثبات سهام استفاده می‌کند. واریز دارایی به این بریج تقریبا به صورت آنی انجام می‌شود، اما دریافت تاییدهای لازم برای برداشت از آن معمولا به زمان بیشتری احتیاج خواهد داشت. پل PoS از انتقال ETH و بیشتر توکن‌های اتریومی پشتیبانی می‌کند. پل پلاسما نیز توانایی انتقال توکن بومی شبکه Polygon، یعنی ماتیک (MATIC) و هم‌چنین بعضی از توکن‌های اتریومی (ETH، و توکن‌های ERC-۲۰ و ERC-۷۲۱) را دارد. این پل برای داشتن سطح امنیتی بالاتر از راه حل مقیاس پذیری اتریوم پلاسما (Ethereum Plasma) استفاده می‌کند.

تیم توسعه پالیگان

پالیگان به دلیل داشتن یک تیم توسعه بسیار توانمند خود را به عنوان یکی از امیدوار کننده ترین پروژه های مقیاس پذیری اتریوم معرفی کرده است. تخصص اعضای تیم توسعه نیروی محرکه رشد پالیگان است. کسانی که شبکه پالیگان (ماتیک قدیم) را ایجاد کردند، نیازهای حال حاضر بازار ارز رمزنگاری را پیش بینی کرده بودند.

جینتی کانانی (Jaynti Kanani) یکی از بنیانگذاران و مدیرعامل پالیگان است. او این پروژه را با همکاری ساندیپ نیلوال (Sandeep Nailwal- یکی از بنیانگذاران و مدیر ارشد عملیاتی)، انوراگ آرجون (Anurag Arjun- مدیر ارشد تولید) و میهایلو بیلیچ ( Mihailo Bjelic) توسعه داد. این چهار نفر پالیگان را در سال 2017 راه اندازی کردند و در آن زمان شبکه ماتیک نام داشت.

در ابتدا، دوستان و خانواده توسعه دهندگان در بمبئی با کمک های مالی خود از این پروژه حمایت کردند. در حالی که پالیگان ریشه در هند دارد، این پلتفرم همچنان به جذب سرمایه گذاران از سراسر جهان ادامه می دهد. پالیگان در دو دور جذب سرمایه در سال 2019، بیش از 450000 دلار سرمایه جمع آوری کرد. سرمایه گذاران زیادی از سراسر جهان حدود 450 میلیون دلار در این پلتفرم سرمایه گذاری کرده اند.

نام بالاجی سرینیواسا (Balaji Srinivasa) و مارک کوبان نیز در فهرست حامیان رو به رشد پالیگان دیده می شود.

پالیگان چگونه کار می کند؟

پالیگان از دو نوع اصلی شبکه های سازگار با اتریوم پشتیبانی می کند: زنجیره های امن و زنجیره های مستقل. رول آپ نمونه ای از یک زنجیره امن است، در حالی که زنجیره جانبی یک نمونه از زنجیره مستقل است.

زنجیره های ایمن به زیرساخت زنجیره ای که به آن متصل هستند، اتکا دارند، بنابراین مجبور نیستند مدل امنیتی خود را اتخاذ کنند. در مقابل، زنجیره های مستقل باید امنیت را خودشان تامین کنند. این بدان معناست که زنجیره های امن تمایل به ارائه سطح بالاتری از امنیت دارند، در حالی که زنجیره های مستقل انعطاف پذیری بیشتری را برای نیازهای خاص ارائه می دهند.

زنجیره جانبی پالیگان به وسیله مجموعه ای از اعتبارسنج های خود ایمن می شود و باید هر چند وقت یکبار چک پوینت ها (Checkpoint) را به اتریوم ارسال کند. به همین دلیل برخی افراد می گویند که زنجیره های جانبی راه حل های لایه دو “کامل” نیستند. آنها باید به جای استفاده از امنیت اتریوم، خودشان امنیت خود را تامین کنند.

پلتفرم پالیگان قصد دارد در آینده از طیف وسیعی از راه حل های مقیاس پذیری، از جمله رول آپ های دانش صفر، رول آپ های آپتیمیستیک (optimistic) و زنجیره های ولیدیوم (Validum) پشتیبانی کند. زمانی که تعداد زیادی از این راه حل ها در دسترس باشند، توسعه دهندگان ابزارهای بیشتری برای توسعه اپلیکیشن ها، راه حل ها و محصولات نوآورانه خواهند داشت. همچین می توان انتظار داشت که همه این موارد با ابزارها و کیف پول های اتریوم (مانند متامسک) سازگار باشند.

چرا پالیگان برای اتریوم خوب است؟

پالیگان با اتریوم رقابت نمی کند، هر دو شبکه به نوعی به هم وابسته هستند. هدف پالیگان ایجاد زیرساخت هایی است که می تواند پذیرش گسترده اتریوم را مدیریت کند. در نتیجه، پالیگان بیشتر به اتریوم وابسته است در حالی که اتریوم وابستگی کمتری به پالیگان دارد.

نقطه ضعف اصلی این است که تغییر به پالیگان برای سرعت می تواند ارزش به دست آمده توسط اتریوم را کاهش دهد. کاهش ارزش ممکن است مانع رشد مستقیم کاربران اتریوم در مکان های خاص شود.

به طور کلی، پالیگان اتریوم را بهبود می بخشد و در نتیجه، افرادی زیادی از بلاک چین اتریوم استفاده خواهند کرد. با توجه به این که کاربران بیشتری به صورت اختیاری سرمایه خود را در بلاک چین اتریوم قفل می کنند، ارزش آن افزایش خواهد یافت.

موارد استفاده پالیگان و توکن MATIC

با وجود تغییر نام به پالیگان، توکن آن نام MATIC را حفظ کرده است. از این توکن برای پرداخت هزینه های گس شبکه و مشارکت در سیستم رای گیری استفاده می شود. پالیگان تنها شبکه ای است که اجازه استیکینگ توکن MATIC را روی بلاک چین خود می دهد. کاربران با استیکنگ توکن های خود می توانند به تایید تراکنش ها در این شبکه کمک کنند و در ازای آن سود سالانه دریافت کنند.

از توکن MATIC همچنین برای پرداخت کارمزد انجام تراکنش ها در زنجیره های پلاسما استفاده می شود. بنابراین، هر چه تعداد پروژه هایی که از پالیگان به عنوان راه مقیاس پذیر استفاده می کنند بیشتر باشد، تقاضا برای توکن بومی آن افزایش می یابد.

پالیگان راه حل هایی برای کاربران عادی، توسعه دهندگان و شرکت ها دارد. هدف اصلی پالیگان ایجاد اینترنت اشیا (IoT) برای بلاک چین اتریوم است. این پروژه قصد دارد کاربران اتریوم را به یک میلیارد افزایش دهد، بدون این که غیرمتمرکز بودن یا امنیت را قربانی کند.

رویکرد متمایز پالیگان

چیزی که پالیگان را از دیگر راه حل های لایه دو متمایز می کند، رویکرد آن است. پالیگان مجموعه ای از راه حل ها را در یک شبکه به توسعه دهندگان ارائه می دهد. این رویکرد به توسعه دهندگان سطوح بالاتری از کنترل و سفارشی سازی را هنگام انتخاب راه حل مقیاس پذیری مناسب برای اپلیکیشن هایشان، اعطا می کند.

در پالیگان، یک توسعه دهنده می تواند از بین رول آپ دانش صفر و رول آپ های آپتیمیستیک، یکی را انتخاب کند. همچنین می توانند به جای این دو از Polygon Avail استفاده کنند.

پالیگان در ماه مه 2021 ابزار Polygon SDK را راه اندازی کرد که روند ساخت یک شبکه چند زنجیره ای را برای توسعه دهندگان آسان تر می کند. توسعه دهندگان با استفاده از این ابزار می توانند زنجیره های مستقلی را ایجاد کنند که به طور کامل مسئولیت امنیت خود را بر عهده دارند. این زنجیره های جانبی مستقل دارای یک پل اختصاصی PoS هستند که آنها را به شبکه اتریوم متصل می کند.

آموزش انتقال دارایی از پالی گان به اتریوم با استفاده از پل پلاسما

اگر قصد دارید ارز MATIC یا دیگر توکن‌های شبکه پالی گان را به بلاک چین اتریوم انتقال دهید، می‌توانید از پل پلاسما استفاده کنید. البته به یاد داشته باشید که این بریج تنها از انتقال توکن‌های ERC-20 و ERC-721 پشتیبانی می‌کند که ETH و MATIC را شامل می‌‌شوند.

در این آموزش مقداری توکن متیک را از پالی گان به اتریوم منتقل می‌کنیم. در ضمن از کیف پول متامسکی هم استفاده خواهیم کرد که به صورت پیش فرض تنها به شبکه اتریوم متصل است. بنابراین باید پیش شروع فرآیند انتقال، والت را به شبکه Polygon متصل کنیم.

مرحله اول: اضافه کردن پالی گان به متامسک برای اضافه کردن شبکه پالی گان به متامسک دو روش وجود دارد: روش پیش فرض این است که آن را به صورت دستی اضافه کنید. اما یک روش دیگر هم وجود دارد که با استفاده از آن می‌توانید از کیف پول پالی گان استفاده کنید و به سرعت Polygon را به لیست شبکه والت متامسک خود اضافه کنید. ۱. برای این کار، کیف پول پالی گان را باز کرده و از بالای صفحه Switch to Polygon را انتخاب کنید. هم‌چنین اطمینان حاصل کنید که متامسک از قبل متصل شده باشد. ۲. یک پنجره جدید از سمت افزونه متامسک باز خواهد شد که جزئیات شبکه پالی گان را برایتان نمایش می‌دهد. روی Approve کلیک کنید.

۳. اکنون شبکه پالی گان به کیف پول متامسک شما اضافه شده است. حالا باید متامسک خود را از Ethereum Mainnet به Polygon تغییر دهید. برای انجام کار نیز باید روی گزینه Switch network کلیک کنید. ۴. حالا می‌توانید ارز MATIC را در کیف پول متامسک مشاهده کنید. پل پالی گان یک راه جدید در اختیار کاربرانی قرار می‌دهد که به دنبال تجربه کردن پلتفرم‌های دیفای و اپلیکیشن‌های غیر متمرکز مختلف شبکه Polygon هستند.

پالیگان چارچوبی برای ایجاد راه حل های مقیاس پذیری بلاک چین بوده که با اتریوم سازگاری دارد. شبکه پالیگان یک زنجیره جانبی اثبات سهام است که به خاطر تراکنش های سریع و ارزان و سازگاری با EVM مورد استقبال قرار گرفته است.

هدف پالیگان ارائه راه حل های مقیاس پذیری بیشتر، از جمله رول آپ های اثبات دانش صفر، رول آپ های آپتیمیستیک و بلاک چین های مستقل، در آینده است که می توانند به ایجاد یک شبکه لایه دو پویاتر و منسجم تر برای اتریوم کمک کنند.

ثبت دیدگاه

کد امنیتی

0دیدگاه

دیدگاهی ثبت نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهتان ثبت میشود.