فرانت رانینگ (Front Running) در حوزه کریپتو به چه معناست؟

فرانت رانینگ (Front Running) در حوزه کریپتو به چه معناست؟

فرانت رانینگ (Front Running) نوعی معامله نهانی با استفاده از اطلاعات نهانی دور از دسترس دیگران برای کسب سود بیشتر نسبت به سایر معامله‌گران است. سود سرشار بازار کریپتو هم زمینه‌ساز زدوبندهای بسیار زیادی است.

افرادی که نفوذ زیادی در بازار کریپتو دارند، معمولاً با معاملات نهانی در کسب سود از سایر معامله‌گران پیشی می‌گیرند. فرانت رانینگ (Front Running) یکی از اشکال معاملات نهانی است که باعث ایجاد فساد در بازار بورس و بازار کریپتو می‌شود.متاسفانه امروزه سو استفاده هم در معاملات بازارهای بورس و هم در دنیای رمزارزها و توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT)، دیده می‌شود. یکی از این روش‌ها که اتفاقا پایش از بازارهای سهام به دنیای بلاکچین و ارزهای دیجیتال باز شده، فرانت رانینگ (Front Running) است. از طریق فرانت رانینگ، افراد سودجو از معامله‌گران بی‌احتیاط و ناآگاه سوءاستفاده می‌کنند.

هدف یک فرانت رانر (Front Running) این است که بخشی از توکن‌ها را با قیمت پایین بخرد و بعدا آن‌ها را با قیمت بالاتر بفروشد و هم‌زمان از موقعیت خارج شود. زمانی که این فرآیند به طور دقیق اجرا شود، سودهای بدون ریسک نصیب شخص فرانت رانر خواهد شد.

فرانت رانینگ Front running چیست؟

اصطلاح فرانت رانینگ Front running که می‌توان آن را «پیشرو» معنی کرد، در بازار بورس به‌معنای استفاده از اطلاعات نهانی برای فهمیدن معاملات قریب‌الوقوع ورود به بازار زودتر از سایر رقباست. بنابراین می‌توان گفت فرانت رانینگ (Front Running) نوعی معامله نهانی است. منظور از اطلاعات نهانی، اطلاعاتی است که تنها در اختیار برخی از افراد قرار دارد و عموم سهامداران به آن دسترسی ندارند. معامله نهانی نیز به معامله سهام یک شرکت یا اوراق بهادار براساس اطلاعات غیرعمومی گفته می‌شود.

فرانت رانینگ Front running می‌تواند علاوه‌ بر بازار بورس و بازار مالی غیرمتمرکز در بازار توکن غیرقابل‌معاوضه یا همان NFT نیز رخ دهد؛ مثلاً شخصی که به اطلاعات نهانی دسترسی دارد، می‌تواند بفهمند که کدام یک از ان‌اف‌تی‌ها به‌زودی در بازار به‌شدت محبوب می‌شوند و درصورت تمایل آن‌ها را بخرد و درنهایت قیمت آن‌ها را بالا ببرد. به‌این‌ترتیب، این‌ خریدار می‌تواند پس از عمومی‌شدن فروش ان‌ا‌ف‌تی یا ان‌اف‌تی‌هایی که روی آن‌ها سرمایه‌گذاری کرده است، با فروش آن‌ها به قیمت بالا، سود خوبی را به‌دست آورد. اجازه دهید نمونه بارزی از فرانت رانینگ در بازار ان‌ا‌ف‌تی را برای شما بیان کنیم. در سپتامبر ۲۰۲۱ مشخص شد «نیت چیستن»، مدیر تولید فروشگاه ان‌ا‌ف‌تی اپن‌سی، چند ان‌ا‌ف‌تی را درست قبل از اینکه در فروشگاه برجسته شوند، خرید و مدتی بعد با فروش آن‌ها به سود خوبی رسید.

او به‌دلیل دسترسی به یک‌سری اطلاعات نهانی، مثل اطلاعات مرتبط با ان‌ا‌ف‌تی‌هایی که قرار بود به‌زودی در اپن‌سی شاخص و برجسته شوند، توانست به‌شکلی غیرمنصفانه سود کند؛ البته فردی با مطابق‌‌دادن تایم استمپ‌های تراکنش‌ها با آن دسته از پیشنهادهای فروش ان‌ا‌ف‌تی که در صدر قرار داشت، متوجه خلاف چیستن شد.

فرانت رانینیگ (Front Running) در ارزهای دیجیتال

حملات فرانت رانینگ (Front Running) اغلب زمانی رخ می‌دهند که معاملات در صرافی‌های غیرمتمرکز انجام شوند. در این معاملات، فرد سودجو هنگامی که با یک درخواست تراکنش سواپ عظیم در استخر نقدینگی روبرو می‌شود، نسبت دارایی‌های استخر نقدینگی صرافی‌های دارای بازارساز خودکار را دستکاری می‌کند و قیمت هر دو جفت ارز را تغییر می‌دهد و تلاش می‌کند تا با برنده شدن در مزایده قیمت گس، تراکنش را فرانت ران کند. فرانت رانینگ (Front Running) از تراکنش اصلی زودتر انجام می‌شود و در نتیجه آن، قیمت رمزارز خریداری شده پس از تراکنش اولیه بیشتر می‌شود و در ادامه با انجام تراکنش اصلی این تفاوت قیمت بسیار بیشتر می‌شود. در این وضعیت سوداگران تنها با انجام تراکنشی برعکس تراکنش قبلی و از طریق استراتژی آربیتراژ سود به دست می‌آورند.

در بازار ارزهای دیجیتال، ناظران شبکه می‌توانند تراکنش‌ها را قبل از این که در بلاک قرار بگیرند‌، مشاهده کنند و حتی به آن پاسخ بدهند، چرا که خلاصه‌ی تمام تراکنش‌ها قبل از پردازش، در ممپول قابل مشاهده است. اینجاست که ربات‌های فرانت رانینگ (Front Running)، وارد عمل می‌شوند، تراکنش‌های معلق را اسکن می‌کنند و هزینه‌ی گس زیادی می‌پردازند تا ماینرها ابتدا تراکنش ربات‌ها را پردازش کنند و یک معامله‌ی بزرگ که بر قیمت‌گذاری بازار تأثیر می‌گذارد را انجام دهند.

ربات‌های فرانت رانینگ Front Running در کسری از ثانیه عمل می‌کنند و قادر هستند یک رشته از تراکنش‌ها را بخوانند، حجم بهینه تراکنش و هزینه گس را محاسبه کنند و پس از پیکربندی تراکنش، آن را اجرا نمایند. چنین ربات‌هایی با خواندن اطلاعات معاملات معلق در بلاکچین عمل می‌کنند و با استفاده از یک اسکریپت تعاملی، پیش از خریدار می‌خرند و بعد از او می‌فروشند. این ربات‌ها به ‌جای پیگیری هر حرکت در بازار و منتظر ماندن برای زمان مناسب جهت خرید و فروش، به طور خودکار داده‌های بازار را ترکیب و ارزیابی می‌کنند و معاملات را از طرف مشتریان انجام می‌دهند. این یعنی فرانت رانرها با استفاده از این ربات‌ها احتمال انتخاب شدن تراکنش‌هایشان پیش از تراکنش‌های معلق را بالا می‌برند و معامله‌گران بی‌خبر را پشت سر می‌گذارند.

بات فرانت رانینگ (Front Running) چیست؟

بات فرانت رانینگ (Front running Bot) تراکنش‌های در انتظار را اسکن و کارمزد گس قابل‌توجهی را پرداخت می‌کند. بنابراین ماینرها اول تراکنش بات را پردازش می‌کنند تا معامله فرانت رانینگ Front running بزرگی را انجام می‌دهند که روی قیمت بازار تأثیر خواهد گذاشت.

بات‌ها برنامه‌های از پیش برنامه‌ریزی‌شده‌ای هستند که خودکارسازی معاملاتتان را برای شما امکان‌پذیر می‌کنند. این‌ ابزارهای دیجیتالی به‌جای اینکه حرکت بازار را ردیابی و تجزیه‌وتحلیل کنند و منتظر زمان خوبی برای خریدوفروش باشند، داده‌های بازار را به‌صورت خودکار با یکدیگر ترکیب و سپس دارایی‌ها را از طرف مشتریان معامله می‌کنند. اما بات‌های فرانت رانینگ Front running کریپتو چگونه کار می‌کنند؟

طراحی اتریوم یا طراحی بلاکچین این‌ امکان را فراهم می‌کند که تمام تراکنش‌های به ممپول (فضایی که تراکنش‌ها در آن برای تأییدشدن در صف انتظار قرار می‌گیرند) ارسال شوند. ماینرها و بات‌ها می‌توانند برای یافتن تراکنش‌های مناسب به‌منظور استفاده از آن‌ها برای انجام فرانت رانینگ Front running در حوزه معامله کریپتوکارنسی، ممپول‌ها را اسکن کنند.

بات‌های فرانت رانینگ (Front Running) می‌توانند تمام فعالیت‌های لازم را تنها در چند میلی‌ثانیه انجام دهند؛ مثلاً آن‌ها می‌توانند چند وظیفه مختلف ازجمله خواندن تراکنش‌ها از ممپول، انجام محاسبات لازم برای دستیابی به‌اندازه بهینه‌سازی‌شده تراکنش‌ها، پیکربندی تراکنش‌ها و درنهایت اجرای آن‌ها را تنها در کسری از ثانیه انجام دهند. انجام تمام این‌ فعالیت‌ها به‌صورت دستی در چنین مدت‌زمانی غیرممکن است.

یک بات می‌تواند با قرار‌دادن سفارش در یک بلاک و مشخص‌کردن یک کارمزد گس بالاتر در همان بلاک، به یک‌سری اطلاعات نهایی ازجمله مابه‌تفاوت قیمت مورد انتظار سفارش و قیمت حقیقی آن در هنگام اجرا (Slippage) و نیز قیمت گس دست پیدا کند.

زمانی که نقدینگی بیشتری به استخر نقدینگی دارای الگوریتم Automated Market Makers (AMM) در یک صرافی اضافه می‌شود، بات فرانت رانینگ Front running این‌ موضوع را تشخیص می‌دهد و ترکیب تراکنش‌ها در یک بلوک را دست‌کاری می‌کند تا از یک معامله دیگر سود ببرد.

نحوه تشخیص فرانت رانینگ Front running NFT

تشخیص فرانت رانینگ Front running در بازار ان‌اف‌تی با نظارت بر یک‌سری از اطلاعات کاربر مثل آدرس‌های کیف پول ارز دیجیتال، خریدهای انجام‌شده بر مبنای فروش ان‌اف‌تی‌ها و یک‌سری عملیات انتقال مالی امکان‌پذیر است. درضمن سفارش‌های خریدوفروش مشابه سفارش‌های خریدوفروش یک هنرمند سازنده ان‌اف‌تی نیز باید تجزیه‌وتحلیل شود.

با این‌ روش می‌توان تاکتیک‌هایی را که به‌صورت بالقوه می‌توانند تاکتیک‌های Front running باشد، کشف کرد. درضمن چنانچه هرگونه نقدینگی مدت‌زمان زیادی روی یک دارای دیجیتالی متمرکز شده باشد، باید احتمال وجود فرانت رانینگ Front Running را در نظر گرفت.

حتی می‌توان برای پی‌بردن به این نوع معامله، در مورد نقدینگی‌هایی که برای مدت زیادی تنها روی یک دارای دیجیتالی متمرکز شده‌اند نیز تحقیق کرد. درضمن می‌توان با بررسی تراکنش‌ها در بلاکچین، خریدوفروش‌های کاربر را ردیابی کرد و به معاملات مشکوک او پی برد.

انواع حملات فرانت رانینگ Front Running

سه نوع اصلی حملات Front Running عبارتند از:

  • جابه‌جایی (Displacement)

در این حمله، شبکه‌ای غیرقانونی از ماشین‌های استخراج، یک بلاک قانونی از شبکه را با بلاک خودش جایگزین می‌کند. در این نوع حمله، کارمزدی که از سوی فرانت رانر Front running پیشنهاد می‌شود، نسبت به کارمزد پیشنهادی قربانی، ۱۰ برابر یا حتی بیشتر است.

  • درج (Insertion)

در این نوع حمله، بعد از این که فرانت رانرFront Running کار خود را انجام داد، وضعیت قرارداد تغییر می‌کند و او هم منتظر اجرای معامله‌ی معامله‌گر اصلی می‌ماند. مثلا اگر تریدر اصلی، قیمت خریدی بالاتر از بهترین پیشنهاد فروش در شبکه ارائه بدهد، فرانت رانر وارد می‌شود و دارایی موردنظر را با بهترین پیشنهاد فروش می‌خرد و کمی بالاتر از پیشنهاد خرید تریدر اول، برای فروش پیشنهاد می‌دهد. در نتیجه، ممکن است تریدر اول از او خرید کند.

  • سرکوب (Suppression)

در چنین حمله‌ای، فرانت رانرFront Running تلاش می‌کند اجرای عملیات معامله‌ی هدف حمله‌ی خود را به تعویق بی‌اندازد. در این روش، چندین تراکنش با گس‌پرایس (Gas Price) و گس‌لیمیت (Gas Limit) بسیار بالا و در نتیجه کارمزد بالاتر از معامله‌ی هدف، از طریق قراردادهای هوشمند به شبکه ارسال می‌شوند و در نهایت هم پردازش معامله‌ی اولیه، به تأخیر می‌افتد.

روش‌های جلوگیری از فرانت رانینگ Front Running

یکی از راه‌های مؤثر برای جلوگیری از فرانت رانینگ Front running، تقسیم تراکنش‌ها به تعداد زیادی تراکنش کوچک‌تر است تا تراکنش‌ها جذابیت کمتری برای بات‌های فرانت رانینگ داشته باشند. این‌ موضوع باعث می‌شود بات‌ها به‌جای اجراکردن تراکنش‌ها، آن‌ها را انتقال دهند.

شبکه تایچی SparkPool را می‌توان یک سرویس تراکنش خصوصی در نظر گرفت که برای محدود‌کردن فرانت رانینگ Front Running در بازار کریپتو به توسعه‌دهندگان کمک می‌کند. از دیگر روش‌های جلوگیری ازفرانت رانینگ Front running می‌توان به پرداخت کارمزد گس بیشتر برای هر تراکنش، جلوگیری از پیوستن به استخرهای دارای نقدینگی کم، استفاده از ممپول‌های مخفی و خصوصی‌کردن تراکنش‌ها اشاره کرد.

فرانت رانینگ Front running و تاثیر آن بر دنیای ارزهای دیجیتال

فرانت رانینگ Front running توانسته هر ماه در سرتاسر جهان به معامله‌گران ناآگاه، ۲۸۰ میلیون دلار ضرر بزند. علاوه بر ضررهای مالی، Front Running باعث می‌شود سرمایه‌گذاران فعلی و حتی افرادی که می‌خواهند در آینده‌ای نزدیک به بازار رمزارزها بپیوندند، اعتماد به نفس خود را از دست بدهند.

همچنین، فرانت رانینگ Front running تهدیدی برای فضای دیفای یا همان امور مالی غیرمتمرکز نیز به حساب می‌آید. پروتکل‌های جدید دیفای، بر روی کاهش اثرات مخرب آن بر سرویس خود، کار می‌کنند اما هنوز راه‌حل کامل و جامعی برای آن وجود ندارد. اما قطعا با پیشرفت تکنولوژی و با به‌کارگیری ابزارهای جدید، شاهد رشد و توسعه امنیت در ارز دیجیتال خواهیم بود.

ثبت دیدگاه

کد امنیتی

0دیدگاه

دیدگاهی ثبت نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهتان ثبت میشود.