سرمایه گذاری در آلت کوین ها در سال ۲۰۲۲

سرمایه گذاری در آلت کوین ها در سال ۲۰۲۲

رشد و گسترش ارزهای دیجیتال در چند سال اخیر آلت کوین‌ های زیادی را روانه بازار کرده است. احتمالا بیت کوین انتخاب اول بیشتر افراد برای خرید است اما این تنوع زیاد، انتخاب بهترین آلت کوین‌ها برای سرمایه گذاری را دشوار کرده است.

در حال حاضر بیشتر از ۵ هزار آلت کوین در بهترین صرافی‌های جهان معامله می‌شوند که همه آنها قابل اعتماد و با ارزش نیستند. در این مقاله بهترین آلت کوین‌ها برای سرمایه‌گذاری در سال ۲۰۲۲ از نظر متخصصان و تحلیل‌گران بازار ارزهای دیجیتال به شما معرفی کردیم.

اتریوم (Ethereum)

اتریوم اولین ارز دیجیتال جایگزین بیت کوین و بهترین آلت کوین برای سرمایه گذاری در سال ۲۰۲۲ است. در واقع Ethereum یک پلتفرم نرم‌افزاری غیر متمرکز برای اجرای قرارداد‌های هوشمند (Smart Contracts) یا ساخت برنامه‌های غیر متمرکز (dApps) است. هدف از توسعه اتریوم ایجاد مجموعه‌ای غیر متمرکز از محصولات مالی در جهان است که هرکس فارغ از ملیت، قومیت یا مذهب خود می‌تواند به آن‌ها دسترسی داشته باشد. اتر (Ether) توکن اختصاصی شبکه اتریوم برای استفاده در برنامه‌های کاربردی روی آن پلتفرم است. آلت کوین اتر شبیه یک وسیله نقلیه برای حرکت در بستر پلتفرم اتریوم است. این ارز دیجیتال بیشتر توسط سرمایه‌گذاران و توسعه‌دهندگانی که به دنبال ساخت و اجرای برنامه درون اتریوم هستند، خریداری می‌شود. از اتریوم می‌توان برای رمزنگاری، تمرکز زدایی، امن کردن و تجارت تقریبا هر چیزی استفاده کرد.

در سال ۲۰۱۶ و در نتیجه حمله به DAO، اتریوم قدیمی به اتریوم کلاسیک (ETC) و اتریوم (ETH) تقسیم شد. اتریوم قصد دارد تا در سال ۲۰۲۲ الگوریتم مورد توافق خود را از اثبات کار (Pow) به اثبات سهام (PoS) تغییر دهد. این اتفاق در شبکه Ethereum باعث می‌شود تا برای اجرا به انرژی کمتری نیاز داشته باشد و همچنین سرعت انجام تراکنش‌ها را افزایش خواهد داد. اثبات سهام امکان استکینگ اتر را در شبکه برای افراد فراهم می‌کند. به کسانی که دارایی خود را استک می‌کنند، اتر به عنوان پاداش شبیه سود بانکی تعلق می‌گیرد. اثبات سهام جایگزینی برای مکانیسم اثبات کار بیت کوین است، البته که ماینر‌ها برای پردازش تراکنش‌های بیت کوین پاداش بیشتر دریافت می‌کنند.

قیمت اتریوم (ETH) حدود ۳۱۴۰ دلار

ارزش کل بازار اتریوم حدود ۳۷۴ میلیارد دلار رتبه اتریوم در بازار #۲ «تیم بیکو توسعه دهنده اتریوم در قالب مقاله‌ای در وبسایت finextra اعلام کرده که هارد فورک لندن اتریوم (Ethereum ’s London Hard Fork) در تاریخ ۴ آگوست (۱۳ مرداد) بین ساعت ۱۳:۰۰ و ۱۷:۰۰ به وقت‌گرینویچ و در بلاک ۱۲,۹۶۵,۰۰۰ راه‌اندازی می‌شود.»

لایت کوین (Litecoin)

لایت کوین در سال ۲۰۱۱ به بازار عرضه شد و از اولین آلت کوین‌هایی بود که مسیر بیت کوین را دنبال می‌کرد. بعضی از افراد نسبت لایت کوین به بیت کوین را مانند نقره و طلا می‌دانند. این ارز دیجیتال توسط چارلی لی، از فارغ التحصیلان دانشگاه MIT و یکی از مهندسان سابق گوگل ایجاد شده است. اگر امسال قصد سرمایه گذاری در آلت کوین‌ها را دارید، Litecoin را نیز در لیست خود در نظر بگیرید.

لایت کوین یک شبکه پرداخت جهانی متن باز و غیر متمرکز است. این آلت کوین از الگوریتم Scrypt و مکانیسم اثبات کار (PoW) در فرایند استخراج خود استفاده می‌کند. اگرچه Litecoin از بسیاری جهات شبیه بیت کوین است اما به دلیل سریعتر بودن نرخ تولید بلاک‌ها در آن، زمان تایید تراکنش‌های لایت کوین از بیت کوین کوتاه‌تر است. در حال حاضر تعداد فروشندگانی که استفاده از لایت کوین را پذیرفته اند رو به افزایش است.

قیمت لایت کوین (LTC) حدود ۱۳۸ دلار

ارزش کل بازار لایت کوین حدود ۹ میلیارد دلار رتبه لایت کوین در بازار #۲۴ کاردانو (Cardano) کاردانو توسط چارلز هوسکینسون (Charles Hoskinson) یکی از پنج عضو اولیه بنیانگذار اتریوم، ایجاد شده است. این سومین آلت کوین پیشنهادی ما برای خرید در سال ۲۰۲۲ است. کاردانو از مکانیسم اثبات سهام اوروبروس (Ouroboros proof-of-stake) در ساختار خود استفاده می‌کند. تیم توسعه‌دهندگان با استفاده از آزمایشات و تحقیقات گسترده، بلاک چین کاردانو را به وجود آورده است. همین ویژگی Cardano را در میان ارز‌های دیجیتالی مبتنی بر اثبات سهام، به یکی از بزرگترین آلت کوین‌ها تبدیل کرده است.

با این که کاردانو همچنان در اول راه است اما به آن لقب قاتل اتریوم داده اند. در حالی که این پلتفرم توانسته تا اتریوم را در مدل توافق اثبات سهام شکست دهد اما برای توسعه برنامه‌های مالی غیر متمرکز خود مسیری طولانی در پیش دارد. کاردانو قصد دارد تا با ساخت برنامه‌هایی برای ایجاد قابلیت همکاری در شبکه‌های مختلف، مبارزه با تقلب و کلاهبرداری و ایجاد قرارداد‌های قانونی قابل ردیابی به بزرگترین سیستم مالی جهان تبدیل شود.

قیمت کاردانو (ADA) حدود ۱.۳ دلار

ارزش کل بازار کاردانو حدود ۴۵ میلیارد دلار رتبه کاردانو در بازار #۶ پولکادات (PolkaDot) پولکادات چهارمین ارز دیجیتال پیشنهادی برای خرید و یک آلت کوین مبتنی بر مکانیسم اثبات سهام (PoS) است که با هدف ایجاد قابلیت همکاری در میان بلاک چین‌های دیگر ایجاد شده است. پروتکل‌های آن شبیه اوراکل برای ارتباط بین بلاک چین‌های مجاز و غیر مجاز با یکدیگر طراحی شده اند. زنجیره رله جز اصلی ساختار ارز دیجیتال PolkaDot است که امکان همکاری بین شبکه‌های مختلف را فراهم می‌کند. پلتفرم پولکات همچین در بلاک چین‌های موازی یا پاراچین امکان استفاده از رمز ارز‌های اختصاصی را برای انجام کار‌های خاصی فراهم می‌کند.

ساختار آلت کوین پولکادات با اتریوم کاملا متفاوت است. برای مثال توسعه‌دهندگان می‌توانند علاوه بر ایجاد برنامه‌های غیر متمرکز، بلاک چینی اختصاصی خود را با امنیت بلاک چین PolkaDot بسازند. برای ساخت یک بلاک چین جدید در اتریوم توسعه‌دهندگان باید اقدامات امنیتی لازم را خودشان ایجاد کنند. این کار می‌تواند باعث پایین آمدن امنیت پروژه‌های جدید و کوچک شود زیرا هرچه بلاک چین بزرگ‌تر باشد، امنیت آن بیشتر است. این مفهوم در پولکادات به عنوان امنیت مشترک شناخته می‌شود.

قیمت پولکادات (DOT) حدود ۲۴ دلار

ارزش کل بازار پولکادات حدود ۲۴ میلیارد دلار رتبه پولکادات در بازار #۱۰

بیت کوین کش (Bitcoin Cash)

بیت کوین کش یکی از قدیمی‌ترین و موفق‌ترین هارد فورک‌های بیت کوین است که جایگاه مهمی میان بهترین آلت کوین‌ها دارد. در ساده‌ترین تعریف یک فورک در نتیجه وجود بحث و اختلاف نظر بین استخراج‌کنندگان و توسعه‌دهندگان اتفاق می‌افتد. به علت ماهیت غیر متمرکز ارز‌های دیجیتال، انجام تغییرات در ساختار کد‌های یک سکه یا توکن نیازمند توافق همگانی است. در بعضی زمان‌ها هنگامی که افراد نمی‌توانند بر سر اختلافات موجود توافق کنند، ارز دیجیتال دچار فورک یا انشعاب می‌شود. ارز دیجیتال اصلی با بلاک چین اصلی به مسیر خود ادامه می‌دهد و یک رمز ارز جدید با شروع مسیر بلاک چین جدید، متولد می‌شود.

Bitcoin Cash زندگی خود را در آگوست سال ۲۰۱۷ و در نتیجه یکی از این فورک‌ها آغاز گرد. بحث بر سر مقیاس‌پذیری منجر به ایجاد آلت کوین بیت کوین کش شد. شبکه بیت کوین محدودیت ۱ مگابایتی در اندازه بلاک‌ها دارد و BCH این مقدار را به ۸ مگابایت تغییر داد. این کار با هدف افزایش سرعت معاملات انجام شد زیرا بلاک‌های بزرگ‌تر می‌توانند تعداد تراکنش‌های بیشتری را درون خود ذخیره کنند. همچنین حذف مکانیسم سگویت (SegWit) در بیت کوین کش بر نحوه ذخیره اطلاعات و فضای بلاک‌ها تاثیر گذاشته است. بیت کوین کش یکی از بهترین ارزهای دیجیتال جایگزین بیت کوین و گزینه‌ای قابل بررسی برای سرمایه گذاری در سال ۲۰۲۲ است.

قیمت بیت کوین کش (BCH) حدود ۳۷۲ دلار

ارزش کل بازار بیت کوین کش حدود ۷ میلیارد دلار رتبه بیت کوین کش در بازار #۲۸ استلار (Stellar) استلار یک شبکه بلاک چین است که به عنوان راهکاری برای اتصال نهاد‌های مالی به یکدیگر طراحی شده. این نهاد‌ها از استلار برای به منظور انجام معاملات بزرگ استفاده می‌کنند. معمولا تراکنش‌های عظیم بین بانک‌ها و موسسات مالی با استفاده از چند واسطه، صرف هزینه زیاد و طی چند روز انجام می‌شود. پلتفرم استلار امکان انجام این تراکنش‌ها را در زمانی کوتاه، بدون واسطه و با کمترین هزینه فراهم می‌کند. در استلار امکان انجام معاملات برون مرزی (Cross-Border) بین تمامی ارز‌ها فراهم است. برای انجام این معاملات در شبکه کاربران از آلت کوین بومی استلار به نام لومنز (Lumens) استفاده می‌کنند. ارز دیجیتال استلار لومنز توسط جد مک کالب (Jed McCaleb) از بنیانگذاران و توسعه‌دهندگان پروتکل ریپل، ایجاد شده است.

قیمت استلار لومنز (XLM) حدود ۰.۲۴ دلار

ارزش کل بازار استلار حدود ۶ میلیارد دلار رتبه استلار در بازار #۳۰

چین لینک (Chainlink)

آلت کوین لینک (Link) یک توکن روی پلتفرم اتریوم و ارز دیجیتال اختصاصی بلاک چین «چین لینک» است. لینک یک رمز ارز ECR۲۰ است که از استاندار ECR۲۲۳ نیز پشتیبانی می‌کند. این ویژگی به قرارداد‌های هوشمند اجازه می‌دهد تا آلت کوین‌های لینک را طی یک تراکنش واحد، دریافت و پردازش کنند. چین لینک شبکه‌ای بر اساس اوراکل (Oracle) و در حقیقت پل ارتباطی بین قرارداد‌های هوشمند و داده‌های در دنیای واقعی است. لینک می‌تواند یک گزینه خوب سرمایه گذاری در آلت کوین‌ها در سال ۲۰۲۲ باشد.

برای اتصال برنامه‌های خارجی به شبکه بلاک چین روش مطمئنی وجود ندارد. استفاده پلتفرم غیر متمرکز Chainlink از اوراکل، به قرارداد‌های هوشمند اجازه می‌دهد که تا بتوانند با داده‌ی خارج از شبکه ارتباط برقرار کند. اوراکل می‌تواند قرارداد‌هایی را که نمی‌توانند با داده‌های موجود به شبکه‌ اتریوم متصل شوند، اجرا کند. برای مثال با استفاده از چین لینک بر داده‌های مربوط به سطح آب در کانال‌های شهر نظارت کرد. در این حالت می‌توان از قرارداد‌های هوشمند به عنوان هشدار در صورت جاری شدن سیل در شهر‌ها استفاده کرد. همچین با تحلیل اطلاعات دریافتی از اوراکل می‌توان مقدار آب اضافی جاری شده در کانال را محاسبه کرد.

قیمت چین لینک (LINK) حدود ۲۲ دلار

ارزش کل بازار چین لینک حدود ۱۰ میلیارد دلار رتبه چین لینک در بازار #۱۰ بایننس کوین (Binance Coin) بایننس کوین یکی محبوب‌ترین آلت کوین‌های بازار برای سرمایه گذاری که در جولای سال ۲۰۱۷ و از طریق یک عرضه اولیه سکه (ICO) در بازار منتشر شد. از بایننس کوین برای انجام معاملات و پرداخت کارمزد تراکنش‌ها در صرافی بایننس استفاده می‌شود. کسانی که از Binance Coin برای پرداخت کارمزد معاملات استفاده می‌کنند، می‌توانند از تخفیف کارمزد صرافی بهره‌مند شوند. بلاک چین بایننس کوین بستری است که صرافی غیرمتمرکز بایننس روی آن اداره می‌شود. بایننس کوین در ابتدا یک ارز دیجیتال ECR۲۰ بود که بر روی شبکه بلاک چین اتریوم کار می‌کرد. در نهایت با راه‌اندازی شبکه بلاک چین خود و استفاده از مکانیسم اثبات سهام (Proof-of-Stack) به یک آلت کوین مستقل تبدیل شد.

قیمت بایننس کوین (BNB) حدود ۴۶۹ دلار

ارزش کل بازار بایننس کوین حدود ۷۷ میلیارد دلار رتبه بایننس کوین در بازار #۴ مونرو (Monero) مونرو آخرین گزینه در لیست بهترین آلت کوین‌ها برای سرمایه گذاری در سال ۲۰۲۲ است. این ارز دیجیتال یک آلت کوین با امنیت بالا، غیر قابل ردیابی و خصوصی است. این ارز دیجیتال در سال ۲۰۱۴ به بازار عرضه شد و خیلی زود مورد توجه سرمایه‌گذاران و علاقه‌مندان به رمز ارز‌ها قرار گرفت. توسعه مونرو کاملا جامعه محور و بر اساس حمایت‌های مالی است. آلت کوین Monero با هدف تمرکز بر مقیاس‌پذیری و غیر متمرکز‌سازی ساخته شده است. این ارز دیجیتال از تکنیک «امضای حلقوی» به عنوان پروتکلی برای حفظ حریم خصوصی کاربران استفاده می‌کند. علاقه تبهکاران به این مکانیسم منحصر به فرد امنیتی، برای آلت کوین مونرو یک شهرت جهانی ایجاد کرد. در واقع ویژگی حفظ حریم خصوصی، این ارز دیجیتال را به گزینه اصلی برای انجام معاملات مجرمانه تبدیل کرده است.

قیمت مونرو (XMR) حدود ۲۰۴ دلار

ارزش کل بازار مونرو حدود ۳ میلیارد دلار رتبه مونرو در بازار #۴۲

ثبت دیدگاه

کد امنیتی

0دیدگاه

دیدگاهی ثبت نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهتان ثبت میشود.